Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Parkalompolo IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Parkalompolo IK A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Då kan vi summera den första träningsveckan 2012. Efter en lite trevande inledning börjar det nu se riktigt bra ut.
Dagens träning på Högalidskolan var ett höjdarpass. Vi började med en av Börje patenterad fysbana, där 14 spelare körde hårt i ca 40 minuter.
Därefter spelade vi boll och jag måste säga att det såg riktigt bra ut. Högt tempo med fina kombinationer.
Vidare kan jag informera att tre eventuella nyförvärv testades under detta pass och de kommer att fortsätta träna med oss tills vidare.
Vi fortsätter träna på måndagar och onsdagar. Jag jobbar på att ordna en tid på sporthallen i A-hallen. Lyckas vi få en tid där kommer träningstiderna att ändras något.
Mer information angående detta kommer senare.
Första tävlingsmatchen är redan nästa månad. Detta innebär att vi har en kort tid på oss att förbereda oss. Det är därför mycket viktigt att ni kommer på de få träningar vi har kvar innan första matchen ska spelas.
Jim Stålnacke
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera