Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Parkalompolo IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Parkalompolo IK A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
En kort rapport inför matchen mot Nilivaara IS på Lombia kl 18.00 imorgon lördag:
Under veckan har vi haft lite varierande träning, från spel yngre mot äldre till snabbhetsträning och modern hinderbana/orientering med Börje vid Lombias utkanter på grus. Ett varierande upplägg som förhoppningsvis förberett oss på bästa sätt inför en hård dust mot Nilivaara på lördag.
Vår akilleshäl hittills under den här säsongen har varit målskyttet där vi faktiskt bara gjort sex mål på fem matcher. Det viktiga är dock att vi skapar chanser även om vi inte sätter dem och att vi nu de två senaste matcherna har kommit tillbaka från underläge och tagit poäng.
Till matchen mot Nilivaara gäller det därför att vi fortsätter med vårt egna spel men ser till att komma till avslut snabbare samt skjuter innanför målramen i det offensiva spelet och håller uppe koncentrationen i defensiven genom hela matchen även när vi själva har boll.
Tyvärr är både Mohammed Reza och Nils-Johanas Allas borta från föregående match på grund av skador men i övrigt så har vi full trupp.
Truppen är:
Anders Aldenbo
Mårten Allas
Johan Bergström
Johan Johansson
Niklas Nutti
Mikael Rauhala
Jesper Rovik
Aslak Allas
Kittisak Butmongkhon
Mikael Filander
David Gunillasson
Paul Kola
Ol-Johan Nutti
Simon Rönnqvist
Ol-Isak Nutti
samt "Den nya Drogba/Ledley King"
På coachbänken har vi Börje Andersson samt Nils Petter Svonni.
Samling kl 16.30 på Lombia.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera