Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Handboll P-2014-2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Handboll P-2014-2015.
P-2014-2015
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Hoppas ni haft ett riktigt härligt sommarlov och är laddade inför en ny rolig termin handboll!
Det har dröjt lite med tilldelning av halltider då nya Charlottendalshallen håller på och färdigställs. Samtidigt har vi tampats med att få till tillräckligt med tränare denna säsong och nu behöver vi be er om hjälp.
Det är tyvärr som så att Linda (lagledaren) kommer att sluta då William inte längre fortsätter spela handboll. Även Susanne och Eric (våra huvudtränare) kommer att ta uppehåll denna termin då David vill pausa handbollen tillfälligt. Detta gör att laget blir utan huvudtränare och lagledare.
Lilja kommer att fortsätta som ungdomsledare vilket vi är så glada för men hon behöver stöttning. Även Anders fortsätter som hjälpledare i den utsträckning han hinner då han reser mycket i jobbet.
För att laget nu ska kunna fortsätta behöver vi få in nya föräldrar för att tillsätta dessa roller, lagledare och huvudtränare.
Vi har dialog med föreningen om vår situation som försöker hjälpa till men de förmedlar att detta behöver lösas av föräldrar. Vi behöver få till detta för att kunna fortsätta erbjuda handboll för killar P14-P15 under hösten.
Vi kommer såklart att hjälpas åt med en smidig övergång så att det blir så bra som möjligt för alla.
De halltider vi har fått denna säsong är följande:
Tisdagar 16.30-17.45 i Charlottendalshallen (håller på och färdigställs)
Söndagar 8.00-10.00 i Ekvallen.
Vi startar igång första träningen nu på söndag 27/8 8.45-10.00, Ekvallen vilket ska bli jättekul. Varmt välkomna!
Tisdagsträningen är lite osäkert när den kan starta då vi väntar på nya hallen ska bli klar.
På grund av situationen så är det viktigt att ni inväntar kallelse till träningar. Ifall kallelse inte gått ut så är det ingen träning. Vår ambition är att lösa detta så bra vi kan tills en ny lösning är på plats.
Vi uppdaterar med ny information så snart vi har.
Tveka inte att höra av er till någon utav oss om ni har frågor eller funderingar.
Varma hälsningar,
Tränarna genom Linda
| Träning | 8 jan, 16:30 |
| Lidingö SK 2 (borta) | 11 jan, 09:00 |
| Huddinge HK (hemma) | 11 jan, 10:15 |
| Stockholmspolisens IF HF 2 (borta) | 11 jan, 11:15 |
| Huddinge HK 2 (borta) | 11 jan, 11:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera