Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Zenith P-13 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Zenith P-13 Innebandy.
P-13 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Hej alla,
Jag, Per och Mats har försökt att slå våra kloka huvuden samman och reflekterat kring hur vi på bästa sätt kan ta oss an säsongen som kommer.
Det vi har sett från förra säsongen var ju ett haltande deltagarantal på träningar och matcher. Vi fick inte allt för sällan låna in spelare från P14 för att få fullt lag till matcher. Några spelare har tillkommit och vi har gjort vårt yttersta för att finna nya killar som vill börja lira med oss. Men resultaten har varit små av den insatsen.
Vi kommer göra som så att vi börjar säsongen med att ha en träning i veckan (lördagar 11:45-13:15 i Björlandahallen). Till den träningen kommer vi att bjuda in spelare från bland annat P14 och kanske, om så behövs, även från tjejlaget som tränade innan oss förra säsongen i Torshallen. Detta för att försöka få upp deltagarantalet och på så sätt göra träningarna mer utvecklande och motiverande, både för spelare och ledare.
Några av killarna kommer förhoppningsvis få möjlighet att träna med P12/11 om de så önskar för att möta större krav på motstånd och utveckling.
Vi skulle bli ytterst tacksamma om ni skulle kunna skicka iväg ett mail till mig (andreasmjakobsson@gmail.com) med lite tankar kring era ungars innebandyspelande under säsongen som kommer. Allt för att vi skall kunna erbjuda alla så goda möjligheter som möjligt.
Det vi oxå önskar från er föräldrar är att alltid rapportera i laget.se om era barn inte kommer på träningarna och match samt att försöka i möjligaste mån försöka komma strax innan träningen börjar så att alla kan vara ombytta och klara till träningsstart.
Vänligen,
Andreas, Per och Mats
| Gothia Cup på Hovgårdsvallen | 12 jul, 08:00 |
| EFC Elite Camp | 12 aug, 08:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera