Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF U15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF U15.
U15
Följ oss för uppdateringar
Hej
Vi gör ett litet träningsuppehåll under v.52 och v.1 och vi ser gärna att killarna kör minst två egna löppass per vecka under perioden. Tips är också att Friskis (på Kabelgatan) har gratis träning för ungdomar under jullovet.
Vi drar igång igen v.2 och kommer då träna tisdag, torsdag samt fredag, därefter kommer vi släppa fredagstiden (futsal) för att fokusera på utomhusträning. Brottarfysen kommer vi hålla på med under 6 tillfällen med start den 13:e jan. Som en del av träningsupplägget så kommer Magnus Bergh (Emils pappa) dra igång löpträning en gång i veckan. Dessa tillfällen kommer troligt ligga på olika dagar och kommer kallas som vanligt via laget.se
I början av januari så kommer vi ha ett nytt ledarmöte med U16 för att sätta det nya upplägget och som troligt drar igång i slutet av januari. Vi kommer därefter köra ett föräldramöte när vi fått klart förutsättningarna.
Vi ledare vill önska alla spelare och föräldrar en god jul och gott nytt år och så ser vi framemot att få köra igång 2020 v.2 😊
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera