Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF U15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF U15.
U15
Följ oss för uppdateringar
I och med gårdagens träning är nu höstsäsongen igång. Grabbarna kämpade som vanligt på ett härligt sätt, speciellt imponerande med tanke på värmen. Vid sidan om planen satt ett gäng glada föräldrar och kopplade av, men nu väntar en utmaning även för dem. Vi bjuder härmed in till KIF05-loppet. I samband med träningen torsdag den 20 augusti är tanken att spelare, ledare, föräldrar,syskon och andra anhöriga ska motionera tillsammans och vi ska göra det för bra saker. Förutom en insats för vår egen hälsa är målet att springa eller promenera in så mycket pengar som möjligt till både lagkassan (som spelarna kan göra något roligt för) och ett välgörande ändamål. Med tanke på att en av spelarna i P-04, Tristan Schött, tidigare i år mycket tragiskt avslutade jordelivet alldeles för tidigt känns det naturligt att skänka pengar till Barncancerfonden och Tristans minnesfond.
Under träningens sista 30 minuter den 20/8, alltså start ca kl. 19, ska vi ta oss runt så många varv som möjligt i en varvbana på ca 400 meter belägen någonstans på Inlag. Det kostar 5 kr/varv att vara med och vartannat varv tar man sig runt för laget och vartannat varv för Barncancerfonden. Spelarna kan däremot skaffa sig flera "sponsorer". Om till exempel både mormor, farfar och mamma sponsrar en spelare blir det alltså 15 kr/varv för den spelaren. Med denna lilla insats bidrar vi till att hjälpa andra och ger oss själva förhoppningsvis en påminnelse om att inte beklaga oss över småsaker i vardagen. Efter loppet går det bra att betala kontant eller genom att swisha (mer detaljerad information om detta i samband med loppet). Förhoppningsvis blir det bra uppslutning, det är roligare att motionera tillsammans. Så se nu till att springa, jogga eller promenera med oss! (Spelarna tränar fotboll i ca 50 min och byter sedan om till sköna springskor).
Torsdag den 13/8 spelar vi matcher mot Kullavik istället för vanlig träning, intresseanmälan skickas ut inom kort.
Frölunda Cup spelas 15-16/8 och alla som har anmält intresse kan räkna med spel. Gruppspelet avgörs på lördagen och sedan blir det A- eller B-slutspel på söndagen. Lagindelning och övrig information kommer också inom närmaste dagarna.
Vi ser fram emot en rolig höstsäsong! // Hälsningar ledarna
Det är bra Maria, det kanske är fler som behöver damma av sina joggingskor ;-) Detta blir ett bra tillfälle i så fall!
RapporteraRapportera
Bra grej, ska samla in alla våra springsugna släktingar såklart :)
RapporteraRapportera
Ja, vi har ju kalkylerat med en hel del varv från en storlöpare som du Mattias!
RapporteraRapportera
Erik kommer inte på träningen. Han har ont i halsen och är förkyld. Men han hoppas att han kan vara med och spela på lördag. Vi får väl springa lite varv här hemma och bidra på så sätt😊
RapporteraRapportera
Tyvärr hade Adrian hög feber igår, så jag vill hålla han hemma idag en feberfri dag!
RapporteraDå är han pigg och glad på lördag istället :)
Springer lite och bidrar gärna hemma!
Rapportera