Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hägersten SK P2009
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hägersten SK P2009.
P2009
Följ oss för uppdateringar
Protokoll 210218 Föämöte
Några i laget har slutat sedan säsongen slutade i höstas. Vi är 18 spelare i laget. Ibbe är huvudtränare och Kalle, Sergei och Per kommer också vara med på träningarna.
Medlemsavgifter har skickats eller kommer skickas ut.
Laget kommer har träningar på lite olika tider kommande månad utifrån väder och planmöjligheter. När vädret stabiliseras och vi kan planera bättre kommer vi träna, tis, tors och fre. Laget kommer utöka sitt samarbete med P-10 både under träningar och matcher.
Förutom deltagande i sankteriks cupen kommer laget ha ett träningsläger 17-18/4, planen på den anläggning är av naturgräs varpå det finns en risk att omplanering behöver göras pga gräset ej är spelbart. Info kring detta kommer framöver.
Laget planerar också att delta på Aroscupen i sommar, matcherna spelas under 2-4/7. Med avresa från sthlm 1/7 (efterm). Kallelse har skickats ut för både träningsläger och cupen. Viktigt att svara på dessa så snart som möjligt, för bästa planering. Laget kommer behöva hjälp av föä vid båda dess tillfällen.
Beslut på föä-möte att sälja toapapper/hushållspapper igen och påskägg till påsk. Mer info kommer.
På föä-mötet angav jag att laget ev kommer ha möjlighet att finansiera hela träningslägret och hela aroscupen. Jag var lite väl snabb där. Vi kommer att finansiera dessa med lagkassan till stor del. Men eftersom det kan vara så att några inte kan vara med på alla sammanhang, så kommer man som föä til deltagande spelare behöva bidra med en del av kostnaden.
/Kalle med resten av gänget.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera