Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Överkalix IF (Fotboll)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Överkalix IF (Fotboll).
Fotbollssektionen
Följ oss för uppdateringar
Nu är det dags för årets första pappersförsäljning.
Priset för en bal är 260 kronor (6 x 4 rullar toapapper eller 6 x 2 rullar hushållspapper).
Serla Maximeter är ett uppskattat kvalitetspapper med mer papper på rullen som räcker länge! Willys säljer ett paket Maximeter för 47,90 kr, vilket ger ett jämförpris på 287,40 kr per bal. Men genom att köpa av oss lämnar köparen dessutom ett betydelsefullt bidrag till barn- och ungdomsfotbollen i Överkalix.
Målet är att varje spelare säljer fyra balar. Är man syskon i verksamheten försöker man tillsammans sälja några fler än fyra balar. Nöj er inte med att köpa fyra balar själv, kolla med grannen och med släktingarna!
Plan:
• Tränare/ledare informerar föräldrarna i laget om att de och barnen ska sälja toapapper t o m söndagen 21/5.
• Senast söndagen den 21/5 12:00 rapporterar var och en hur mycket man sålt till tränare/ledare. Tränare/ledare rapporterar vidare till Janne före 18:00, som lägger ordern.
• 23 eller 24/5 levereras pappret. Så snart vi får besked om när leveransen blir publiceras detta på sektionens sida på laget.se och tränare/ledare uppmärksammar föräldrarna via övriga kanaler. Pappret kommer att finnas vid klubbstugan och alla uppmanas att hämta under anvisad tid för vidare leverans till köpare. Det finns inte plats för att lagra papper.
Betalning:
Köpare betalar till förälder/barn som betalar till tränare som samlar ihop och betalar till ÖIF.
| ÖIF Fotboll P 15/16 Notvikens IK 2 (hemma) | 7 jun, 13:00 |
| ÖIF Fotboll A-lag Herr Träning | 7 jun, 15:30 |
| ÖIF Fotboll F 12-14 Träning | 7 jun, 17:00 |
| ÖIF Fotboll P 13/14 Alviks IK 1 (borta) | 7 jun, 17:00 |
| ÖIF Fotboll F 17/18 Träning | 8 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera