Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Östra Deje IK F-2012-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Östra Deje IK F-2012-2013.
F-2012-2013
Följ oss för uppdateringar
Eftersom vi har matcher på olika dagar den här helgen gör vi så att vi delar upp Älvstädningen.
- 2013 – städar lördag, match söndag.
- 2012 – städar söndag, match lördag.
Kommentera här om ni behöver byta dag för att få ihop det. Helst ser vi att man byter ”en mot en då” så det blir ungefärlig jämnvikt mellan dagarna.
Vi förutsätter att minst en vuxen per spelare – samt barnen deltar i städningen. Men ju fler vuxna vi är, desto snabbare kommer det att gå. Trycker verkligen på att det här brukar bli riktigt trevliga timmar! (Har barnen en annan aktivitet/sport som krockar förstår vi det, men räknar då att i alla fall en vuxen kommer). Detta tillsammans med Familjedagen är viktiga inkomstkällor som kör att cuper förmodligen kommer kunna vara helt kostnadsfria under 2026 samt att vi slipper sälja kakor och kalsonger.
Praktisk information:
Undvik branta områden och där älven är ström. Städa inte privata stränder och bryggor som kan ligger inom er städsträcka.
Ha gärna med lite mellanmål/fika så kan jobbet avslutas med lite gemensamt fika. Vatten är bra också! :)
HÄR finns en informationsfolder att ladda ner och läsa igenom.
Alla som deltar ska göra en Digital utbildning – speciellt viktigt för alla som inte varit med tidigare:
https://stadasverigemiljoutbildning.se/alvstadningen/
Sträcka att städa för 2013
Samlingsplats: Forsleden 18
Samling: 10.30
Sträcka att städa för 2012
Samlingsplats: Karlstadsvägen 33-36
Samling: 10.30
Sverige-Spanien i Göteborg | 28 okt, 14:00 |
![]() |
Helgens omklädningsrum och kiosk |
18 sep | Ny e-post |
10 sep | Sportlotter |
3 sep | Ändrade träningstider pga höst mörkret |
26 aug | Sportlotter hösten 2025 |
Samling 2012. Tror vi hade samma sträcka en annan gång och samlades på karlstadsvägen 33-36. Så delade vi upp oss och en grupp gick bort och en annan söderut. Söderut var lite konstigt att gå då vi hamnade på industri område och slänt. Men tror vi var klara samtidigt?
RapporteraRapportera
Lykke behöver byta till lördagen
RapporteraRapportera
Bra förslag Cecilia, om ingen annan har ett bättre förslag kör vi på det.
RapporteraMalin: Noterat!
Rapportera
Efter att utbildningen är klar så ska det registreras ett kunskapsprov. När ni ska fylla i ert namn och föreningen så finns Öster Deje ik under ”O” i alfabetet. (”Ö” finns inte)
RapporteraRapportera
Uppdaterade kartor där uppsamlingsplatser syns:
RapporteraDejeforsen - https://kartor.eniro.se/m/fNuEV
Risätter - https://kartor.eniro.se/m/OfBwI
Rapportera
Vilken tid ska 2013 mötas vid DEJE forsen?
RapporteraRapportera
10.30 båda dagarna kör vi 👍
RapporteraRapportera
Vi har ingen möjlighet att vara med på älvstädningen på lördag tyvärr.
RapporteraRapportera
Thomas: Har ni möjlighet att stötta upp på söndag i stället?
RapporteraRapportera
Då är det match och städning med 2011.
RapporteraRapportera