Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Östra Deje IK F-2018
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Östra Deje IK F-2018.
F-2018
Följ oss för uppdateringar
Hej
Nu har gräsmattorna på Tallmovallen börjat torka upp och vi kommer ha första träningen den 7 maj kl 17.30 på B-plan. Vi kommer att köra träning en gång i veckan även i år, med ett sommaruppehåll.
Kallelse till träningen kommer ut i laget appen 4 dagar innan varje träningen, tacka gärna ja eller nej till träningarna så vi vet hur många som kommer och lättare kan planera träningarna.
Saknar betalning från en handfull för träningskläderna. Så swisha gärna 150kr om du inte redan gjort det.
Ses den 7 maj!
Hälsningar Ledarna
Kul att det är igång! :) Men vi såg ju att det blev lite väl svettigt för ledarna när det är få ledare på så många barn.
RapporteraVi hade samma på innebandyn när vi drog igång. Bara 2 ledare och många barn, dessutom en relativt känslig grupp så det går åt en hel del tröstande, ja och i fotbollens fall blir det även en helt del skoknytande. Det blev så mycket bättre när vi blev fler ledare och man kan hjälpa till på många olika sätt.
Jag ställer självklart upp om det behövs, men jag hade ändå en förhoppning om att det skulle räcka att vara ledare i innebandyn eftersom det är så väldigt många fler föräldrar med på fotbollen.
Ju fler ledare, desto bättre, och som ledarna sa: Man behöver inte kunna fotboll! Men knyta skor kan vara bra! :D
Kom igen, fler kan väl ställa upp för våra tjejer?
Rapportera