Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Orresta IF PF 19-20
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Orresta IF PF 19-20.
PF 19-20
Följ oss för uppdateringar
Vad:Poolspel
Var: OIP
När : 1/6 10-12
Ta med: Shorts, benskydd, forbollstrumpor och vattenflaska.
Det närmar sig poolspel nu på söndag den 1/6 för barn födda 2019-2020. Anmälan sker
via kallelsen från laget.se
Det är fyra lag anmälda till poolspelet. Orresta , Tortuna och Enköpingslaget Södra Trögd kommer med två lag. Vi kommer sätta upp två fotbollsplaner och spela två matcher paralellt. Varje lag kommer att spela tre matcher.
Vi har hyrt in två domare , Emma och Ebba som kommer att döma matcherna. Spelschema för poolspelet kommer finnas tillgängligt på plats.
Vi samlas 10.00 och har ambitionen att kunna starta de första matcherna 10.10
Vi kommer att spela 3 mot 3 och matcherna är 3x4 minuter. I enlighet med SISU så räknar vi i den här åldern inte antal mål eller lägger en värdering i vinst eller förlust utan fokus ligger på rörelseglädje.
Matchtröjor (gröna) lånas av klubben på plats innan vi kör igång . Man tar med egna shorts , benskydd och fotbollsstrumpor. Om ni har svarta shorts och gröna strumpor är det att föredra, men inget krav.
Vi kommer att hålla kiosken öppen för försäljning av fika ,korv, dryck, kaffe och glass. Allt överskott går till vår lagkassa. Hittills har vi två föräldrar som anmält att dom kan stå i kiosken vilket är toppen. Finns det fler som har möjlighet så delar vi upp tiden. Hör av er till Lina (0736769842) om ni har möjlighet.
Alla är välkomna att komma att titta vare sig man spelar eller inte.
Hoppas vi ses
/Lina, Lea och Philip
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera