Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Orresta IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Orresta IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
I årets andra träningsmatch begav vi oss till Skultuna och Kvarnbackavallen för möte med ett topptippat division 5-lag.
Vi visste på förhand att vi skulle få träna mycket försvarsspel den här matchen och det intressanta var att få se om det vi byggde upp under förra säsongen skulle hålla i sig.
De första 15 minuterna av matchen var det mest ett ställningskrig där båda lagen försökte få ett grepp om mittfältet. Ganska så jämnt spel utan några heta målchanser för något utav lagen.
I mitten och mot slutet av halvleken tog Skultuna över taktpinnen mer och mer men de grönvita hjältarna låg allt som oftast rätt i positionerna och täckte bort motståndarnas anfallsspel på ett föredömligt sätt.
Därför kom det som en chock att efter ett litet misstag på högerkanten så tjongade en skultunaspelare iväg ett långskott som gick ribba och in. Mycket snöpligt!!!
De grönvita spottade upp sig rejält mot slutet och skapade här ett par skapliga chanser och på en av dessa kunde vårt nyförvärv Sebbe säkert rulla in kvitteringen i bortre burgaveln.
1-1 var ställningen i halvtid och det var på intet sätt orättvist.
I den andra halvleken så uppstår ännu ett missförstånd i kommunikationen efter 10 minuter och Skultuna kan ganska enkelt och mycket onödigt göra 2-1.
Grönvitt krigar på och skapar flera fina chanser till kvittering och vi borde ha fått utdelning både en och två gånger men oturen grinade oss i ansiktet denna dag.
I slutet av matchen utökar Skultuna till 3-1 och 4-1 efter några konstiga försvarsingripanden.
Vi tar med oss det fina spelet och att vi stundtals mycket väl matchade ett topplag från division 5.
Vi tar även med oss några lärdomar att vi MÅSTE bli tydligare i kommunikationen mellan målvakt och backlinje.
Nya tag på söndag då vi åker till Surahammar för att ta oss an division 7-laget Virsbo IF.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera