Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK HK Herr Junior/U-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK HK Herr Junior/U-lag.
Junior/U-lag
Följ oss för uppdateringar
Här i början på säsongen har vi varit sega med matchreferat, men nu blir det ändring!
Nedan följer en beskrivning på hur säsongen gått hittills för HJ/U-laget och om lagpulsen i stort.
Trots att truppen är och har varit tunn, har vi lyckats bygga upp en lämplig dynamisk taktik för våra spelare, som till 80 procent består av relativt små men tekniska kraftpaket som älskar att trampa. Vi må vara drabbade av både kort- och långvariga skador, men i flera matcher har vi ändå, oavsett slutresultat, visat att vi kan prestera på en hög nivå, vilket ju är ett kvitto på den höga kapaciteten och potentialen det här laget besitter.
Från säsongens början, har vi bara kunnat bedriva matchträning tre gånger, medan resten av träningarna har varit ett ganska svårplanerat hopkok av 2 mot 2- och 3 mot 3-övningar. Därav är kravsättningen inte samma som den varit under tidigare år. Mittsex-positionen lyser med sin frånvaro då vi bara har en mittsexa i laget – som tyvärr är skadad – vilket gör att flera får ”ta en för laget”. Senast igår fick både Olle och Jonathan brottas på linjen med en och annan jätte, och det gjorde de bra. Det som mest sticker ut, är ändå den här kärnan av 10-ish spelare som gör grovjobbet träning efter träning och därefter dubblar matcher i princip varje helg. Som tränare kan man ju inte bli annat än stolt över killarna.
Utan förutsättningar eller hjälp från något håll förutom själva laget – som det ser ut just nu – kan man som spelare vissa gånger känna sig utlämnad och frustrerad, men kärleken till handbollen och gemenskapen är starkare än så. Glädjen på planen och i omklädningsrummet är ett faktum och bandet är starkt. Att vara en underdog i sammanhanget, tänker jag, rustar de spelare som vill gå längre i sin handbollskarriär samtidigt som det bygger karaktär i stort för människan bakom spelaren. De spelare som längre fram väljer att fortsätta satsa och spela för ett A-lag kommer ha lätt att assimilera sig både sportsligt och socialt, och de A-lag som får dessa spelare kommer ha att göra med respektfulla vinnarskallar, med en god teknisk-taktisk repertoar, som ser laget före jaget. Detta vet jag, främst av egen erfarenhet, men även efter samtal med andra tränare. Ett exempel är när 04:orna tränades i en vecka av ”balkantränaren” Ilija Puljevic på träningslägret i Kroatien, och han sedan hörde av sig till mig för att meddela att han under de här 18 åren som lägret ägt rum, sällan eller aldrig har mött ett lag som gjort jobbet så bra och haft en så bra inställning. Starkt ändå.
Division 3 då? Jo med 1-3 utespelare på bänken, dubbelmatcher, brist på mittsexor och en drös felaktiga utvisningar har vi en vunnen, en oavgjord och tre förluster. Den första seriematchen blev oavgjord mot GUIF på bortaplan, men kändes som en vinst med tanke på att vi åkte med sju utespelare medan de hade full bänk. Viktigt för moralen och vilken kämpainsats! Matchen mot Strängnäs vann vi klockrent och de som såg den såg definitivt på vacker handboll. Två av förlusterna är fullt rimliga då de lagen egentligen inte har något att göra i division 3, men den sista (igår mot Vintrosa) var ändå sur, just för att vi för det mesta kämpade på bra.
Målet framåt är att ha en god balans mellan det individuellt tekniska och kollektivt taktiska och slipa på detaljer både i anfall och försvar, samtidigt som målvakterna fortsätter få personlig träning av Johan (vilket för övrigt har gett goda resultat).
Nästa söndag möter vi HK Järnvägen hemma i idrottshuset och hoppas så många som möjligt kommer och hejar.
Ta hand om er och ha en bra arbetsvecka.
/Dennis
Bra kämpat av er trots att ni inte har fått så mycket stöd från A -laget.
RapporteraRapportera
Ni är bäst killar💪
RapporteraRapportera
Bra skrivet!
RapporteraRapportera
Mycket bra 👏👏👏
RapporteraRapportera