Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Curlingsällskap Curling 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Curlingsällskap Curling 1.
Curling 1
Följ oss för uppdateringar
Månadsbrev december 2025
Curlinghallen
Samtliga kvastar i omklädningsrummet som har liten maskeringstejp kvar säljas nu till medlemmar för 250 kr/kvast. Kvastar som inte säljs blir utlåningskvastar. Begagnade curlingskor säljs för 900 kr/par
Vecka 51 dvs- 15-19/12 kommer kafédel, kök och omklädningsrum vara stängt för golvvård. Det kommer vara möjligt att spela men kan får gå direkt från Entrén till ishallen (kom ombytta).
Det blir ett nytt nyckelsystem för hallen. Initialt blir det bara två nycklar, men det kommer att förbättras. Eventuellt kommer låset kunna öppnas med en APP framöver (om det finns ”tillräckligt” med el framdraget), så fler kan få möjlighet till att komma in.
Väntar fortfarande på el-installation till de nya kamerorna och TV. Vi planerar att ha systemet klart V1.
För att få lite mer trivsamt i hallen, skall vi bygga en textilskärm som skall täcka gruset och rören vid Bana 1
Banuthyrning
Vi kommer att prova med att använda en funktion från laget så man kan se bokningsläget externt
Notera att det är fortsatt obligatoriskt med hjälm för både instruktörer och de som hyr.
Matcher och seriespel
Internt Seriespel kommer att anordnas. Seriestart i januari. Det blir 6 lag skoj!
Mer info kommer
Vi väntar fortfarande på datum från distriktet, angående distriktstävlingar.
13 dagscuppen anordnas i år tisdagen 6 januari.
Förra årets succé med pizzabeställning återkommer.
Skynda att anmäla dig, risk att det blir fullt hus.
Sista anmälningsdag 21 december.
| 13-dagscurling | 6 jan, 08:30 |
| Träning | 6 jan, 17:30 |
| Uthyrning | 8 jan, 13:30 |
| Träning | 8 jan, 18:00 |
| Uthyrning | 10 jan, 14:00 |
Eftersom vi inte har tillgång till köket imorgon och kan fika. Ska vi köra igång och spela 17.30? Då kommer vi hem tidigare. Hur funkar det med nycklar imorgon? Som vanligt elller kommer jag inte in för att göra is? /Thomas
RapporteraRapportera