Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BS Olymp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BS Olymp.
BS Olymp
Följ oss för uppdateringar
Olymps träning är inställd fr o m imorgon och matcherna den 14-15 nov flyttas. När vi återupptar aktiviteterna så kommer det att stå här på sidan.
Så här skriver Hörby kommun
Kultur-, Fritids & Utbildningsförvaltningen vill poängtera vikten av att rekommendationerna följs. Gemensamt har vi ett ansvar.
För personer födda 2004 och tidigare har Hörby kommun tagit beslut om att dessa inte ska genomföra aktiviteter i kommunens lokaler eller på kommunens anläggningar så länge nuvarande rekommendationer gäller. Detta med hänvisning till följande rekommendationer från Region Skåne:
Alla över 15 år avråds från all sorts idrottsverksamhet. Undantag görs endast för yrkesidrottare och elever på idrottsgymnasier. Alla, oavsett ålder, avråds från att arrangera eller delta i idrottstävlingar och cuper där många möts och där resor är nödvändiga. Undantag görs för yrkesidrottare.
Undvik att vara i en inomhusmiljö där det finns risk för trängsel, till exempel affärer och köpcentrum. Du kan fortfarande besöka en affär om du måste, till exempel apotek eller livsmedelsaffär. Undvik miljöer och platser där många vistas samtidigt, till exempel idrottsanläggningar, gym och badhus. Överväg andra alternativ för träning och motion.
Kultur-, Fritids & Utbildningsförvaltningen rekommenderar att ni i varje enskild verksamhet noggrant funderar kring hur vida ni väljer att genomföra er verksamhet eller inte den närmsta tiden, samt på vilket sätt.
Klokt beslut !
RapporteraRapportera
Tack för informationen Dexe👍
RapporteraRapportera