Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om ÖT Smygehuk FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från ÖT Smygehuk FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Skriver 2 kortare referat idag och slår ihop dom här av två anledningar. För det första är jag jävligt trött, VM tar kol på en och att det var två(nu ska jag försöka vara snäll) mindre bra matcher..
Vi börjar med B-laget fast att jag är känd som en a-lagare..
Vi mötte Rydsgård borta i Torsdags och det är en match jag redan begravt..
Jag hade med mig Emil och Emil och ÖT:s Lasse Kongo Johan i bilen. Unga pågar i bilen så det växlades nog 4 ord på resan dit. Jag körde hem i ensam regi och då snackades desto mer, akta er för Schizo-Rogge!
Vi mötte en blandning av gubbalag och junisar. Och så här i efterhand ska vi vinna 99 gånger av 100. Men en genomgående dålig insats av oss gjorde att detta var gång 100... Jag skulle också gjort flera taktiska ändringar så jag tar på mig denna förlusten. Lätt att vara efterklok men vi skulle behövt mer tyngd på mitten där deras gigant spelade.
I 21:a minuten skapar vi en chans som borde betytt 1-0 när Linus hittar Abbe som på något vis lyckas skjuta över. Tror Abbe ville vara snäll mot deras unga målvakt😃
Dom gör 1-0 efter slarv på mittplan. Vi gör dock 1-1 hyfsat snabbt efter detta. En repris från första läget men nu är det Abbe som hittar Linus och han visar inga känslor gentemot målvakten! Dom gör 2-1 men då håller jag på att plåstra om pjalleröven Avar så lyckligtvis missade jag det.. Dom gör 3-1 i bara farten.
Vi har sen flera lägen att göra mål. Linus nickar tätt utanför efter Abbes inlägg. Anelka är helt fri men lyckas skjuta mitt på målvakten. Emil K skjuter höööögt över i fritt läge.
Halvtid: vi släpper in för enkla mål och missar för mycket lägen framåt. Linus påtalade att vi skulle attackera mer på kanterna. Detta gjorde vi såklart inte... När vi väl gjorde det så skapade vi chanser relativt enkelt.
Andra halvlek: ännu en dyster halvlek i min mycket korta karriär i Torp💚
Abbe gör mål men blev avblåst för offside. Vi hade en väldigt trevlig domare men ibland kändes det som han blåste när han kände för det. Jacob blev en gång avblåst fast han var på egen planhalva😄
Dom gör både 4 och 5-1 och det kändes verkligen kanon att tillbringa torsdagskvällen i Rydsgård😄
Linus gör iaf mycket elegant 5-2 på ett kanonskott men såklart gör dom 6-2.
Jag sätter in Eddie sista kvarten och han är vår bästa spelare på den korta tiden. Han håller bredd och är farlig varje gång han får bollen. Tror han skapar 4-5 lägen på den korta tiden han spelade. Han gör 6-3 efter fin pass från Aro, kul att se Aro passa😉 Anelka snyggar till siffrorna när han nickar in Davids inlägg.
En genomgående dålig insats av spelarna och mig, jag har mycket att lära ännu men säg inget till Christer. Jag vill gärna vara kvar😄 Nu tar vi Ystad imorgon 💚
🌟🌟🌟 Eddie
🌟🌟Linus
🌟Abbe
A-laget då..
Vi mötte igår Anderslöv på bortaplan, en match vi ska vinna och ja det gjorde vi ju planenligt men men men...Vi kommer till det sen.
Den här långa resan till min hemby var Conan Nielsen och muppen Emil med. När Nielsen är med är man alltid lite nervös. Håller alltid med i vad han säger, jag vill ju överleva tills jag blir 50. När vi sitter i bilen på väg mot Anderslöv säger Nielsen" fan vad du är ful Roger" och det är bara att hålla med " ja Nielsen, förlåt Nielsen, du är bäst Nielsen, får jag känna på dina biceps Nielsen" Emil sitter i baksätet med sin snutte som är två kvinnobröst och fattar ingenting, ska du inte skydda din gamla far??😁
Jag tycker ändå vi gör en hyfsat bra första halvlek om vi bortser från missade målchanser. Här kommer en liten kavalkad av målchanserna och målen:
Ogge tar sig förbi på högerkanten och slår ett perfekt inlägg men ingen är där, där måste någon av våra anfallare vara..
0-1 gör Vasko efter att Ogge snubblat fram bollen åt honom.
Niklas får ett fint läge men avslutet för tamt till sin sons stora förtret" för faaan pappa"
0-2 Vasko igen. Jocke skjuter ett skott som var på väg att gå 263 meter utanför men tar på en motståndare och går fram till Vasko som inte gör något misstag.
0-3 gör sen Niklas eller zgodan-Niklas som han kallas på serbiska. Vi måste fan ha det snyggaste laget i serien, inte konstigt att frugan vill se alla våra matcher...😄
Fint förspel av Abdul/Eddie och sen går bollen via Vasko till Niklas som enkelt sätter bollen i mål, då satt tyvärr sonen med snudan i mobilen så han missade det..
Sen trodde jag Nielsen gjorde 4-0 efter en snygg nick men han blev helt otroligt bortdömd för offside, jag rekommenderar inte att assisterande domare dricker slivovice innan matchen..
Sen missar Vasko och Eddie frilägen. Vaskos räddas av målvakten och Eddie skjuter över. Detta är bara en bråkdel av alla missar..
I andra halvlek får jag sällskap Smidvall i båset vilket var mindre trevligt, han försökte hela tiden screena bort mig..
Vi börjar iaf halvleken bra. Ogge slår 2 bra inlägg. Det första håller målvakten på att tappa in och det andra lyckas torkan Eddie missa. Fille gör 0-4 på en fin yttersida. Jocke lägger sen bollen i djupet till Ogge som inte gör något misstag. Här vill man ju att vi ska fortsätta kötta på men något händer, det blev som att se mitt andra lag i föreningen spela men dom är 5-6 år och vi ska vara bättre. Alla skulle/ville göra mål och sköt i lägen då det fanns bättre passningsalternativ. Laget måste alltid gå först, jag tror helt ärligt att Barcelona inte är och scoutar oss..
Vi gör iaf både 0-6 och 0-7 på fasta situationer och Smidvall blir helt till sig i båset.
Vi släpper in ett mål på slutet men det av akademisk betydelse.
Jag skriver inte mer om matchen här för då blir jag helt för ärlig i vad jag tycker. Vi ska ju göra minst 15 mål i denna match om vi är mindre egoistiska..
Nu måste vi steppa upp till Onsdagens match annars kammar vi noll där...
🌟🌟🌟 Niklas
🌟🌟 Alfred
🌟Eddie
Vi ses hela veckan lång och det kan vara så att jag är med på någon träning och visar hur man passar en fristående medspelare...😘💚😘
Och nu håller vi alla tummar vi kan för vårt älskade land i natt💛💙🇸🇪🇸🇪
| Holmeja IS (hemma) | 17 jun, 19:00 |
| Träning | 18 jun, 18:30 |
| Genarps IF (hemma) | 9 aug, 13:00 |
| Skegrie BK (borta) | 14 aug, 18:30 |
| Gislövs IF (hemma) | 22 aug, 13:00 |
| 12 maj | Träningsstart! |
15 jun, 19:00
13 jun, 12:00 Anderslövs IP A-plan
11 jun, 18:30 Granhällans IP A-Plan
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera