Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK HK Herr A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK HK Herr A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
På söndag (27/10) spelar vi hemma mot Helsingborgs HK som imponerat så här långt i serien. De har vunnit tre av sina fyra matcher. Endast förlust mot Redbergslid. En tuff uppgift alltså.
För ett bra slutresultat krävs för vår del att vi fortsätter att förbättra försvarsspelet. Dessutom måste de tekniska felen minimeras samt att vi sätter lägena. Mot S-Hof senast missade vi alldeles för mycket. Med normal avslutningsprocent hade vi vunnit klart.
Vad Denis och Fredrik tror om den kommande matchen ska vi ta reda på nu.
Fredrik
Vad har du för tankar inför matchen mot Helsingborg?
"Vi ska försöka gå ut och göra det bättre än mot S-Hof. Vi slarvade en hel del och missade på tok för mycket avslut. Det behöver vi rätta till."
Vi har tyvärr flera spelare på sjuklistan. Kan vi störa Helsingborg även om några av våra spelare inte kommer till spel?
"Det blir möjligen svårare. Helsingborg har ju gått bra så här långt med tre vinster på fyra matcher, men ingenting är klart på förhand. Vi ska göra allt vi kan, det är då säkert."
Det låter bra. Vi behöver faktiskt bygga på poäng skörden. Hur som helst, lycka till!
"Tack och verkligen, det skulle sitta skönt med två poäng."
Denis
En riktigt skitmatch om vi får uttrycka det så, senast mot S-Hof, Denis. Blir det andra bullar på söndag?
"Ja, matchen mot S-Hof var ingen höjdare. Bortkastade bollar och missade avslut i bra lägen. På söndag hoppas jag få se ett annat ÖSK och som vanligt går vi för vinst."
Trots att vi kanske har flera borta på grund av sjukdom?
"Vi satsar alltid på seger och har vi folk borta så får andra kliva fram."
Vad säger du om Helsingborg?
"Jag har tittat på ett par matcher med dem och de är bra. De har tappat flera duktiga spelare från ifjol, men de nya har klivit in och spelar väldigt bra handboll. Laget spelar metodiskt och med struktur. Jag är faktiskt lite överraskad."
Låter som en riktig utmaning?
"Det blir det säkert men jag hoppas och tror på seger."
Lycka till på söndag.
"Tack!"
En tuff uppgift väntar helt klart på söndag. Matchen startar kl 16.00 och spelas som vanligt i Arenahallen. Vi hoppas på mycket publik som kommer och stöttar oss i vår strävan att klättra uppåt i tabellen. Matchen kan, om man inte är på plats, ses på Handboll play. Länk hittar ni under denna text.
https://handbollplay.se/helsingborgshk/games/g/cmuxz5sp
| Träning | 2 jan, 18:30 |
| Borlänge HK (hemma) | 6 jan, 14:00 |
| Träning | 6 jan, 20:30 |
| Träning | 7 jan, 20:30 |
| Träning | 8 jan, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera