Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK HK Herr A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK HK Herr A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
På lördag finns chans till revansch efter den totalt sett ganska svaga insatsen mot IK Lågan. Det man framförallt förväntar sig är att vi krigar i 60 minuter och ger allt. Det var en av våra största styrkor och en framgångsfaktor förra säsongen, både i försvar och anfall. Att vi aldrig gav upp.
Nu står alltså HK Country borta på tur och vi hoppas på ett annat ÖSK än i förra helgens premiär. Ingen match i södra division 1 kommer att bli lätt, det står klart. Sedan hoppas vi att den förkylning som går i laget inte hindrar att vi kan spela med ordinarie lag. Inför helgens drabbning har vi tagit en pratstund med Denis som vi brukar och också träffat en av våra spelmotorer Karl Zetterlund för att få reda på hur tankarna går.
Denis
Vad har du för tankar inför bortamatchen mot HK Country, Denis? Premiären var ju lite av en besvikelse.
"Jag vill att vi har samma inställning som vi har till varje match, att vinna den. Vi har pratat om att komma tillbaka till vår grundstruktur i spelet och spela det spel vi vet att vi kan och då är vi ett bra lag. Vi har i övrigt inte gjort något särskilt efter förlusten. Vi har tränat på som vanligt. Jag har väl noterat att vi tappat lite form men jag hoppas och tror att vi snabbt kan komma tillbaka i normal slagstyrka."
Vi har en del sjukdomar i laget. Hur påverkar det tror du?
"Det påverkar på det sättet att de är borta från spel, men det är de spelare som är friska som är viktiga. Självklart är det bra om alla kan spela men som jag sa; det är de spelare som spelar på lördag som kan påverka vår prestation. När de spelare som är sjuka kommer tillbaka då är de viktiga."
Man kunde notera i söndags att de blev lite hängande huvuden när det gick emot vilket man inte såg något av ifjol.
"Det stämmer på ett sätt. Det var i senare delen av andra halvlek när vi slarvade ett flertal gånger samtidigt som Robert var på flera bollar som gick in. I den perioden hade vi lite otur och Lågan rann ifrån. Efter det blev det lite modstulet, men sett över hela matchen håller jag inte med om det."
Nu möter vi HK Country. Hur ser du på motståndet?
"Vi vet hur de spelar och eftersom vi bl. a mötte dem i vår egen cup. Då var det jämnt i första halvlek men sedan gick vi ifrån i andra. Jag har också tittat på deras match mot IF Kristianstad som de mötte i första omgången borta. Det var även jämnt i den matchen en bit in i andra halvlek. Sedan drog Kristianstad med ifrån med några mål och då kände nog Country att matchen var förlorad och siffrorna rann iväg. I grunden är de ett bra lag tycker jag."
Karl
Ny match på lördag mot HK Country. Hur ser du på den matchen, Karl?
"Jag hoppas att vi ska göra en bättre match än senast. Få igång kontringsspelet och framförallt minska på våra tekniska fel. Det är svårt att vinna matcher när vi har noll kontringsmål och nästan 20 tekniska fel som det var senast."
Har du någon förklaring på varför vi gjorde en så pass blek insats mot Lågan?
"Oj, det är svårt att sätta fingret på. Vi vill ju mycket mer än vad vi visade. Det finns nog ingen enskild orsak utan det är många delar som gör att det blir som det blir. Man ska nog inte överanalysera den matchen utan se framåt och fokusera på att göra en bra match på lördag."
Tack och lycka till mot Country.
"Tack!"
Nu hoppas vi på en riktigt bra insats mot HK Country på lördag. Matchen spelas i Arena Skövde C och startar kl 15.00. Ni som vill följa matchen på Solid sport har länken till matchen här nedan.
https://handbollplay.se/hkctv/games/g/kvdgw1hn
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera