Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK HK Herr A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK HK Herr A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Gårdagens match slutade med en seger mot HK Guifpojkarna med 36-24 och vi vill i vanlig ordning veta vad tränare Denis Bahtijarevic tänker om matchen och lagets prestation.
Vad säger du om lagets prestation Denis?
- Jag är i stort mycket nöjd med matchen. Som jag sa inför så fanns det en risk att vi skulle vara lite mentalt stukade efter förlusten mot Lindesberg. Men jag tycker att spelarna gjorde en mycket bra prestation. Vi tog tag i försvarsspelet direkt och löste GP:s tvåpunkt på Axel M och Karl Z när vi var i anfall på ett mycket bra sätt. Försvarsspelet gav många kontringar i första fas och de är ju de lättaste målen så siffrorna drog iväg.
Du spelade i stort sett hela andra halvlek med andrasexan. Vad var tanken?
- Vi ledde stort och det är jätteviktigt att andra spelare får gå in och spela vårt försvarsspel och köra olika anfallsvarianter. Det gör att hela laget utvecklas.
Målvakterna stod en halvlek var. Vad säger du om deras insats?
- Båda målvakterna var bra. De har sett ut som att både Kalle och Isac varit lite ur slag men i den här matchen visade de båda att de är bra målvakter. Sedan finns det fortfarande saker att jobba med. De räddar ibland s k omöjliga skott men släpper istället in framförallt distansskott som de borde ta. Det handlar mycket om att i samarbete med försvaret läsa av var skytten kan skjuta och läsa in skyttens ”bästa hörn.
Skönt med en seger igen! Lycka till med träningarna kommande vecka så ser vi fram emot matchen borta mot HK Eskil nästa lördag.