Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK HK Herr A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK HK Herr A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Matchen började bra för ÖSK som dominerade de första 15 min och ledde med 10 - 4 ett tag. Men gjorde LIF Blå ändringar i sitt spel de började lösa ÖSKs anfall och satt ner Johan Bååk från höger nio till höger sex och detta visa sig vara klokt då Johan gjorde 10 mål under matchen och tror nog att han inte missa ett ända skott. ÖSK lyckas inte få ordning på sina problem i första halvlek och ligger under med 13 - 15 i halvlek alltså vinner LIF Blå sista kvarten i första med 3 - 11.
Andra halvlek forsätter LIF Blå dra ifrån och ledder som mest med 7 mål, ÖSK har problem både bakåt och framåt, men tillslut får vi lite ordning på försvaret när vi går ner på 6-0 och stoppar LIF Blå kanter att få lika många bra lägen. Men LIF Blå lyckas ändå hålla ifrån även om ÖSK är 4 mål efter ett tag i andra.
LIF Blå var helt enkelt det bättre laget för dagen, men det kommer en match till och vi hoppas på att ÖSK kan ta revanch då. Plus till Mikael Grönqvist som blev matchen lirare och till Jesper Edfeldt som gör en stark insatts.
Björn Frödén - 6
Jesper Edfeldt - 6
Jens Fernström - 5
Mikael Grönkvist - 5
Tomas Jacobsen - 3
Joel Edfeldt - 1
Måns Ahlström - 1
Robert Fransson - 1 (1)
Utv:
Robert Fransson - 2
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera