Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Syrianska IF U17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Syrianska IF U17.
U17
Följ oss för uppdateringar
Efter träningen måndagen 4:e november kommer det att hållas en kostföreläsning på kansliet. Den börjar kl. 19.00 och både spelare och föräldrar/anhöriga är välkomna att delta. Mellan träning och föreläsning kommer spelarna att duscha och byta om på Heden.
Info om föreläsningen:
Idrottsnutrition
För dig som idrottar är det lika viktigt att äta rätt som att träna rätt.
Hur kan du, som idrottare, optimera din kosthållning för en bättre prestation?
För att kunna prestera och må bra är det viktigt att veta vad du skall stoppa i dig.
Föreläsningen lägger fokus på hur mat fungerar i kroppen och hur du bör äta i samband med träning och match för att prestera på topp. Erik kommer även gå igenom vad du, som idrottare, bör veta om kosttillskott.
Om Erik Hellmén
Erik är ansvarig för nutrition och ANDT på Örebro läns Idrottsförbund samt universitetsadjunkt vid Institutionen för hälsovetenskaper på Örebro universitet.
Länk till ett poddavsnitt där Erik pratar om kost
https://soundcloud.com/harpagarforeningsidrott/bra-mat-for-idrottare
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera