Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Då var det dags för säsongens sista hemmamatch. OAFF tar emot Bodens BK FF 2 på Skolvallen kl 14:00.
I onsdags tog OA en pinne i matchen mot IFK Luleå och tog ett litet steg mot förnyat kontrakt.
Från den matchen tar vi med oss den andra halvleken och jobbet som gör att vi får med oss en pinne därifrån.
Nu börjar det dra ihop sig på riktigt och just nu har vi 2 poäng till godo på Hedens IF och 3 poäng upp till Haparanda.
Om man tittar ännu högre upp så skulle 6p på dom sista två matcherna ge oss en chans att blanda oss in i striden om kvalplatsen upp till Div 3.
Motståndarna BBK 2 har blandat och gett, 4 vinster och 3 förluster på 7 matcher. Likt många andra Lag 2 i serierna så kan laget skifta ordentligt från match till match men i grunden ett väldigt ungt lag som spelar en fin fotboll.
I OAFF-lägret ser det riktigt bra ut! Pellikka är åter tillgänglig, Elias Y och Svanlöv är tillbaka från skador, Danne är frisk och fit for fight.
Truppen:
Målvakt: Felix Pekkari.
Försvarare: Melvin Rosén, Liam Alldén, Petteri Pellikka, Elias Ylipää, Kotten Ylipää, Joachim Juntti.
Mittfältare: Dennis Mäki, King Rampadcha, Patrick Rureshma, Johan Pantzare, Daniel Mäki, Nils Kenttä, Christoffer Lantto.
Anfallare: Johan Svanlöv, Joel Hiltunen, Adam Zingmark.
| Öjeby IF (borta) | 30 maj, 15:00 |
| Jokkmokk (hemma) | 2 jun, 19:00 |
| Svartbjörnsbyn (hemma) | 6 jun, 14:30 |
| Ersnäs (borta) | 10 jun, 19:30 |
| Älvsby IF (hemma) | 13 jun, 14:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera