Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
På lördag drar serien igång och vi åker till Västerbotten och match mot Morön .Det är med en viss osäkerhet som känns inledningsvis, dels har vi inte spelat lika många matcher som tidigare och sedan åkte vi på en rejäl förlust senast mot Luleå SK. Tll helgen saknas Mattias Ström som är på resa. John Kalla är tillbaka igen efter att missat nästan hela 2018. Från Kolarin Kontio har vi fått Petteri Pellikka och Petri Ritatörmä samt Mattias Ström från Svanstein.
Morön som spelat några år i tvåan hoppade av den serien och fick börja i div IV som laget vann och är nu tillbaka i trean. Vi har mött Morön många gånger men dagens lag vet vi inte så mycket om men förmodligen ett ungt lag som spelar snabbt längs backen. Följande trupp åker till Skogsvallen i Morö Bergsbyn.
Målvakter: Felix Pekkari
Försvar: Liam Alldén, Johannes Ylipää, Anders Palo, Joachim Juntti, Elias Ylipää, Petteri Pellikka, Nils Kennttä
Mittfält: John Kalla, Johan Svanlöv, Daniel Mäki, Joel Hiltunen, Petri Ritatörmä, Johan Pantzare, Johannes Pääjärvi, Elias Pääjärvi
Anfall: Adam Zingmark, Johannes Pekkari
| Öjeby IF (borta) | 30 maj, 15:00 |
| Jokkmokk (hemma) | 2 jun, 19:00 |
| Svartbjörnsbyn (hemma) | 6 jun, 14:30 |
| Ersnäs (borta) | 10 jun, 19:30 |
| Älvsby IF (hemma) | 13 jun, 14:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera