Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Kiruna FF 2 besegrar OAFF med 2-0 (1-0) hemma på Lombia.
OAFF som har medvind i första halvlek är också inledningsvis det spelförande laget men man skapar bara några halvchanser, den bästa är ett skott av Borri dock utanför. I den 15:e minuten kontrar FF och efter lite oreda framför vårt mål sätter man bollen till 1-0. Strax före ledningsmålet har Adam ett stolpskott och i slutet av halvleken har Borri en frispark i ribban men resultet står sig till pausdrickat.
Andra halvlek blir liknande, OAFF har bollen lite mer än FF men Kiruna är vassare i offensiven. I den 83:e minuten blir en FF:are frispelad och rullar in 2-0. OAFF är därmed slagna och orkar inte mobilisera kraft för någon slutforcering utan slutresultaet blir 2-0.
Sett över två halvlekar underpresterar OAFF. Man är spelmässigt med i matchen men framåt är det alldeles för uddlöst mycket beroende på att passningarna inte når rätt adress. Dom spelare som kommer undan med godkända betyg är Johan Svanlöv och Liam Alldeén.
| Sundom (borta) | 1 aug, 13:00 |
| Blåsmark (borta) | 5 aug, 19:30 |
| Gällivare (hemma) | 12 aug, 19:30 |
| Arvidsjaur (borta) | 15 aug, 14:00 |
| Norrsken (borta) | 19 aug, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera