Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
När skribent Lasse Hannu nu har tagit en dåligt tajmad semester mitt i seriestarten så hoppar Kotten in och skriver ihop något!
Då var det äntligen dags! Och som vi har väntat!
Efter att den tilltänkta seriepremiären blev flyttad då både OAFF och Parka bestämt ville spela matchen på gräs så fick vi hålla oss en vecka extra.
Men nu är de då dags för Dagen med stort D, SERIEPREMIÄR!
Vi åker mot Luleå för match mot Luleå SK på lördag.
Undertecknad kan inte säga så mycket om LSK förutom att löpstarke målskytten Daniel Sandberg och en drös med Pol/Svan-bekantingar finns i laget.
Svårt att få någon riktigt bra koll på laget då dom likt många andra har blandat och gett på försäsongen.
LSK spelade sin seriepremiär förra helgen och föll ”borta” mot Lira med klara 3-0 och är med stor sannolikhet rejält sugna på att ta en tre nu istället.
OAFF har av många tippats i toppen, tom som seriesegrare på sina håll. Målsättningen är såklart att slåss där uppe i toppen men mer än så är svårt att säga.
Vi startade försäsongen bra med en 6e plats i ”Arcus-cupen” och har sedan varit resultatmässigt bra under senaste matcherna. 3-0 mot Infjärden, 8-0 mot Överkalix och nu senast i onsdags 4-1 mot Kolari.
Men träningsmatcher är en sak och seriematcher en annan!
Till i år så har följande försvunnit: Mats Falck (Gottne IF), Felix Pekkari (Robertsfors IK), Pär Alapää samt Magnus Krekula har tagit sabbatsår för att samla kraft. Även Magnus Jatko har aviserat att han vill trappa ner men kommer stå till förfogande om det krisar.
Några nya yngre spelare har kommit in och börjat träna mer och mer, av dom så har 99orna Liam Alldén och Gumsan Lahpai fått synas mest på planen.
Till morgondagen så är Martin Tano (knäskada) borta. I övrigt så finns det förkylningar och småskador som har stört i veckan, men inget som kommer hålla spelarna borta från en Premiär!
Det har även blivit klart ett ordentligt tillskott under veckan i form av mittbacken Anders Palo.
Palo har varit och svamlat i Notvikens IK några år men har tagit förnuftet till fånga och skrivit på för OAFF.
Anders är spelklar till hemmapremiären nästa helg mot Lira BK. Välkommen Hem Baloo!
Truppen tas ut från följande mannskap:
Målvakter: Johannes Ylipää.
Försvar: Johannes Kero, Martin Pantzare, Martin Kangas, Mikael Krekula.
Mittfält: John Kalla, Daniel Mäki, Johan Svanlöv, Rickard Svarvare Digervall, Johan Pantzare, Liam Alldén, Gumsan Lahpai, Isak Jakobsson.
Anfall: Adam Zingmark, Joel Hiltunen, David Pekkari, Johannes Pekkari.
| Sundom (borta) | 1 aug, 13:00 |
| Blåsmark (borta) | 5 aug, 19:30 |
| Gällivare (hemma) | 12 aug, 19:30 |
| Arvidsjaur (borta) | 15 aug, 14:00 |
| Norrsken (borta) | 19 aug, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera