Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ohtana/Pajala FF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
OAFF har åkt på fem raka förluster när det är dags att ta emot Notviken på Byavallen. Senast föll vi med 0-2 borta mot GMFF i en match där GM dominerade första halvlek och där andra halvan var bra mycket jämnare. Med lite flyt hade vi kunnat göra ett par mål men trots allt var resultatet rättvist. I onsdags spelade OAFF kvartsfinal i Lilla Coop Cup mot Parkalompolo och vann efter förlängning med 1-0. Till helgens match försvinner några och andra tillkommer. Johannes Pekkari (skadad), Johannes Kero (arbete) och John Kalla (länslagsläger) saknas. Nya i truppen är Örjan Pääjärvi, Joel Hiltunen, Martin Tano, Johan Pantzare, Mikael Olli och Martin Kangas. På fredag kommer besked att även Pär Alapää (skadad) och Mats Falck (bortrest) missar matchen. Martin Pantzare har ont i ryggen öch är ett osäkert kort.
Notas har inlett serien stabilt och ligger sexa med sju poäng. Laget har en spelare i hysterisk målform - André Bylund har nätat sju gånger på fem matcher och toppar skytteligan.
OAFF kommer till match med följande spelartrupp:
Målvakter: Johannes Ylipää, Felix Pekkari
Försvarare: Magnus Krekula, Martin Pantzare, Magnus Jatko, Martin Tano, Mikael Olli, Mikael Krekula, Martin Kangas
Mittfältare: David Pekkari, Daniel Mäki, Örjan Pääjärvi, Rickard Svarvare Digervall, Johan Pantzare
Anfallare: Adam Zingmark, Joel Hiltunen
| Sundom (borta) | 1 aug, 14:00 |
| Blåsmark (borta) | 5 aug, 19:30 |
| Gällivare (hemma) | 12 aug, 19:30 |
| Arvidsjaur (borta) | 15 aug, 14:00 |
| Norrsken (borta) | 19 aug, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera