Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öja FF P-05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öja FF P-05.
P-05
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Som ni kanske märkt har vi de senaste veckorna tränat gemensamt med P-04. Vi har tillsammans med deras ledare och delar av föreningens styrelse diskuterat hur vi på bästa sätt ska ta hand om och fortsätta utbilda spelarna från både P-05 och P-04. P-04 har inte tillräckligt spelarunderlag för att vara självbärande samtidigt som P-05 truppen är för stor för ett 9-manna lag och något tunn för två 9-manna lag.
Därför kommer vi under våren att spela tillsammans med P-04 med ett lag i en 9-manna 14 årsserie i den sydöstra delen av Skåne och ett 11-manna lag,15 års i den sydvästra delen. Vi kommer precis som tidigare år att ha som målsättning att spela jämna matcher med chans på vinst oavsett serie. Detta kommer innebära att vi vid vissa matcher kommer att ha dispens för P-04 spelare i vår 14-års serie och att det vid vissa matcher kommer vara flertalet spelare från P-05 som spelar match i 15-års serien. Vi hoppas och tror att detta kan bli en bra modell där spelare oavsett ålder kommer att få spela matcher där man utmanas och utvecklas positivt.
Vid träningarna kommer minst en av tränarna från P-04 att närvara. Undrar ni något kring detta eller något annat så hör gärna av er.
Ha en fortsatt bra vecka.
Fredrik/Rikard/Martin
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera