Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ostvik/Drängsmark IK Ostviks Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ostvik/Drängsmark IK Ostviks Seniorlag Herrar.
Ostviks Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter en svag 1:a period med lite förvirring kring hur vi ska spela tog vi över spelet nästan helt i 2:a perioden mot Simon. Lysande!
Vi är just nu inne i en fas då vi försöker skapa ett eget SPEL. Under den tiden MÅSTE ALLA ha tålamod och förstå att vi måste våga tro på det vi håller på med!! Vi gjorde inget mål på lördag och inget mål idag MEN vi har i båda matcherna visat att vi kan äga bollinnehav och spela fotboll tillsammans. Vissa säger att det är resultatet som räknas och det håller jag med om till 100%. FRÅGAN är bara när resultatet ska räknas. Lär vi oss spela en dominant fotboll med aggresivt försvar och högt bollinnehav KOMMER vinsterna förr eller senare.
Det är min uppfattning!
Micke
| Ersboda SK 2 (borta) | 24 maj, 13:00 |
| Träning | 26 maj, 19:15 |
| Uppstart Gåfotboll - Prova på | 27 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 19:15 |
| Lycksele IF 2 (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| 7 apr | Fotbollsskola 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera