Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Östansjö IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Östansjö IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
TRE GENERATIONER GRÖNT:
Slutskedet. Säsongsavslutningen i divison 6 närmar sig, och det med stormsteg. Efter förra helgens kryss mot serieledande FK Örebro borta på Hedens IP är det snart dags för Lekebergs IF som ligger på god andraplats.
Matchen mot FK var återigen en i stark grön anda. Mot topplagen levereras det alltid, det är sen gammalt i Östansjö! Eastlake stod kraftigt emot FKs återkommande anfall, och tillslut kunde ett frustrerat FK slakta Patrik Lindblom i straffområdet och en grön straff stundade. En av matchens och säsongens giganter Oskar Hallberg klev då fram, trots straffmiss mot Vivalla, och tryckte stensäkert dit 1-0.
Ledningen stod sig länge, tills FK på spektakulärt vis lyckades fastställa slutresultatet 1-1, en cykelspark som bara går att berömma. De gröna giganterna befäster sin positionen i den högre delen av tabellen genom att fortsätta ta poäng mot topplagen och nu är det bara ett kvar; Lekeberg. Serietvåan kommer på besök till Bäcksjövallen imorgon, söndag 29/9, för att försöka direktkvalificera sig till spel i divison 5 nästa år. Men en vinst på vallen, det är inget självklart. Så var med oss, en sista gång. Nu avslutar vi med flaggan i topp!💚⚽
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| GIH Örebro IF 2 (hemma) | 18 maj, 19:00 |
| GIH Örebro IF (borta) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 18:00 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera