Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjebyns IBF P-2010/2011
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjebyns IBF P-2010/2011.
P-2010/2011
Följ oss för uppdateringar
Hejsan
Nedan följer en kort sammanfattning av föräldramötet vi hade 27/10 för er som inte kunde delta. Hoppas vi fick med det mesta.
Sammandrag
- 2st lag anmälda som kommer spela i två olika serier.
- 8st sammandrag totalt med samma deltagande lag som ifjol
- Vi reser med egna bilar till borta sammandragen och försöker samåka där det går. Längsta resan blir Kalix en gång, övriga är Luleå/Rosvik
- Sammandragen spelas i år på helplan med matchtiden 2x20min och 3 matcher per sammandrag
- Laget.se används för kallelser, viktigt att svara på dessa både Ja och Nej så vi vet vilka som kan delta och har möjlighet kalla in reserver om det behövs. Saknas inloggning till detta hör av er.
Lagindelning
- Vi har delat in laget i 4 grupper för att alla skall spela med alla och samtidigt ha en någorlunda lättadministrerad indelning
- Varje grupp består av 7-8 spelare där vi försökt lägga att man till spelar tillsammans med de man går skola med / bor i närheten av i den mån de gått.
- I varje sammandrag spelar 2 grupper tillsammans och varje grupp kommer bli kallad till 4st sammandrag.
Träningar
- Vi har en stor grupp med varierande fokus på träningarna. Vi försöker jobba med barnen att när vi är på träningarna så är det träningarna vi fokuserar på men ber även er som föräldrar att förbereda och prata med era barn om att när man åker på träning så är det den som vi fokuserar på. Stor skillnad på detta året jämfört med föregående, men vi fortsätter att jobba på det.
- Träningarna delar vi upp i olika zoner för att hålla väntetider nere och så många igång så mycket som möjligt. Vi försöker spela ungefär halva tiden av träningarna.
- Behöver inte anmäla om man har förhinder på träning däremot om man inte tänkt fortsätta att spela.
Åtaganden
- Avgifter (Avgifter administreras och skickas ut av föreningen via Billogram på mail)
- Medlemsavgift har skickats ut, viktigt att denna är betald för försäkringar osv
- Träningsavgift ska sickas ut i början av november så kan hända den information vi tittade på under mötet var felaktig angående om man hade betalt denna eller inte, kan varit fjolårets som låg kvar.
- Hemmasammandrag
- Vi kommer anordna två stycken hemmasammandrag på Björklunda
- Föräldragrupp sätter arbetspassfördelning för denna
- Tider för sammandragen är vanligtvis 10-16, men avvikelser kan förekomma
- Föräldragrupp
o Fjolårets föräldragrupp fortsätter och Marita Öhlund kommer också kliva in
o Föräldragruppen kommer anordna fikalotteri under säsongen för lite extra pengar
//Tränarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera