Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Östra Deje IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Östra Deje IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Då var det avlarat, första träningen för Herrarna anno 2009, Stefan Holm inkluderad. Det var på en tämligen torr grusplan som Stefan Holm & Co fick göra säsongsdebut men andra sidan har grusplanen i Östra Deje aldrig varit något att visa upp så det var ett rent "standard" underlag kan man säga.
Om man har varit i ett omklädningsrum i "Österdeje" någon gång så vet man hur det brukar låta, det är ett oavbrutet skrålande, brölande och flabbande, men inför första träningen låg det en ganska allvarlig och lite spänd stämning i luften. Utanför stod det filmare och fotografer och väntade på att de "utvalda" skulle äntra Tallmovallens grusplan och inget att säga om det, 21 gubbar i div. 7 på en försäsongsträning med full mediabevakning! Det kan inte bli annat än speciellt, kanske lite som slutspelet i DM -78 på Tingvalla. Då det kändes ungefär som om vi skulle spela landskamp för 12 åringar typ borta mot Ungern eller nåt sånt. För det var nerver i luften och det ryktades till och med om att Magnus "gummi" Larsson ringt och meddelat förhinder vilket tidigare aldrig någonsin hänt. Men grabbarna reste sig till slut och gick ut och gjorde sin träning inför kamerornas blixtar som "vanliga" gubbar, gott att se, "drevet" till trots.
Med några fler träningar kommer de här gossarna att bjuda på tufft motstånd i "sjuan".
| IF Nyedshov 2 (hemma) | 7 jun, 14:00 |
| Träning | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Nykroppa AIK (borta) | 12 jun, 19:00 |
| Träning | 16 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera