Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nysätra IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nysätra IF.
Nysätra IF
Följ oss för uppdateringar
I sommar passar vi på att presentera våra motionslådor, en låda för varje vecka. Passa på att förena nytta med nöje i den ljuva sommaren och besök en ny låda varje vecka!
Den här veckan beger vi oss till Östra Brände, motionslådan sitter tillsammans med några postlådor under en anslagstavla i korsningen intill den gula byastugan. Veckans kuriosa är att om du fortsätter en bit längs vägen i riktning mot Kålaboda har du strax byns fotbollsplan på vänster sida, där har inte mindre än två allsvenska spelare lagt sin grund!
Nysätra IF:s motionslådor är svarta postlådor med NIF-märket på. I lådan ligger pennor och papper, skriv upp ditt namn och telefonnummer och dra ett streck varje gång du motionerar förbi. Alla som har minst tio streck är med i en utlottning som dras två gånger per år. Du måste inte vara medlem i NIF för att delta och bestämmer själv om du vill gå, jogga cykla, slå kullerbyttor etc. på din motionsrunda. Syftet är att uppmuntra till rörelse i vardagen!
Kör hårt!
/Motionssektionen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera