Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nysätra IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nysätra IF.
Nysätra IF
Följ oss för uppdateringar
Vi följer Folkhälsomynighetens rekommendationer, här kan du läsa specifikt vad de säger om träning och hälsa:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/information-till-idrotts--och-traningsanlaggningar/
Välmående är viktigt och träning bra för hälsan, därför fortsätter vi som vanligt men med vissa anpassningar!
Detta gör vi mer konkret för att minimera risken för smittspridning:
Vi regör all utrustning som används vid cirkelträningen och anpassar övningar så att det t.ex. inte behövs mattor.
Vi unviker att vara nära varandra och sprider ut oss i salen.
Vi påminner barn och ungdommar om att tvätta händerna före och efter träning.
Vi kan komma att ställa in träningar med kort varsel om ledare blir sjuka eller läget förändras.
Framför allt är det viktigt att alla tar ett eget ansvar, stanna hemma om du har det minsta symptom. Stanna hemma om du tillhör en riskgrupp eller är över 70 år. Du kan fortfarande vara ute och motionera!
Vi vill också passa på att tipsa om att nu tinar discgolfbanan fram, det är en trevlig utomhuskativitet att njuta av i vårsolen, håll avstånd från varandra så är det riskfritt!
Forsätt ta hand om varandra och välkomna till NIF!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera