Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nyköping Basket PU14 - 2010/2011
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nyköping Basket PU14 - 2010/2011.
PU14 - 2010/2011
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Det blev lite snurrigt igår, men hoppas att ni tyckte det var spännande att träna med Goran i Sporthallen igår. Goran tyckte att det var roligt att träffa er och tyckte att ni kämpade bra på träningen, berättade han efteråt.
Det var sju killar från P2011 med på träningen igår. Jag har förstått det som att några av dessa killar inte kan vara med på torsdagar, så bra om de fokuserar på måndagsträningarna. Vi hoppas att det ska komma tillbaka lite fler killar från förra säsongen nu när vi kommer igång med träningar igen, hoppas att vi ses i hallen!
Jag tänkte göra ett litet utskick kring vilka halltider och tränare som gäller nu, så att vi får en tydlig gemensam bild allesammans.
P2011 kommer att träna på det här sättet tills vidare:
Måndagar på Omega.
16:30-18:00
Tränare: Goran
Torsdagar på Sporthallen
16:30-17:45
Tränare: Benjamin, med stöd/närvaro från föräldrar.
På träning: Se till att vara förberedda och redo när träningen börjar. På träning har vi idrottskläder och skor på oss och vattenflaska med oss. Vi har inte halsband, armband, kepsar eller luvor. Ni får gärna skoja och skämta innan och efter träningen, men det är viktigt att ni fokuserar på vad tränaren säger och gör på träningarna.
Nu sätter vi igång basketsäsongen och förbereder oss för att spela de första "riktiga" matcherna! Vi ses någon gång i hallen!
MVH Hannes
NBBK
Bra, tack!
RapporteraRapportera
Toppen
RapporteraRapportera
Alla träningar börjar kl. 16.30. Kolla alltid i kalendern. Det är den som stämmer - inte "rykten på stan".
RapporteraRapportera
Se där, även jag kan ha fel! Båda träningarna börjar alltså 16:30! Jag uppdaterar nyheten! Ursäkta min miss!
RapporteraRapportera
Vi flyttar dagens träning 30/10, till Sporthallen. Ni tränar tillsammans med P10 och Goran håller i träningen. Hjälp till att sprida till alla i laget.
RapporteraRapportera