Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nyköping Basket FU13 - 2012/2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nyköping Basket FU13 - 2012/2013.
FU13 - 2012/2013
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Flera av tjejerna har tagit upp att de skulle vilja samla ihop lite pengar på något sätt för att använda till cupen. Toppen, tycker jag! Eftersom vi behöver betala senast sista februari så tror jag att det blir svårt att hinna med någon försäljning för den här gången, men det får vi göra för framtida cuper. Däremot har jag kollat mig för och fått följande erbjudande:
Söndag den 8 februari är det "Easy Basket"-omgång i Sporthallen. Det är en slags mini-turnering för barn under 12, och det kommer massor med basketlag som spelar kortare matcher. Det brukar vara en heldag från kanske 10 till 16, och vara flera hundra människor i hallen.
Vårt lag skulle kunna få ta kiosken den dagen. I så fall får vi hälften av intäkterna, vilket brukar vara mellan 2000-3000 kr, vilket blir flera hundra per spelare på cupen. I så fall tycker jag att tjejerna ska få hjälpa till att arbeta i kiosken. Dock måste det vara minst en vuxen på plats hela tiden. Det är mycket högre tryck de här dagarna än på våra matcher. Jag behöver därför veta den här veckan ifall jag kan säga att vi kan ta kiosken, och att vi i så fall har tjejer och vuxna på plats hela dagen.
Jag kommer att vara coach för mitt basketlag flickor födda 2016/17 under dagen, så jag kommer vara på plats men kan inte stå i kiosken.
Så: Om vi kan få ihop minst tre vuxna (gärna fler) och kanske minst 6 tjejer tills på fredag, så kan jag säga att vi tar kiosken 9:30 till 16:30. Kommentera här ifall spelare eller förälder kan vara med! Gärna så fort som möjligt!
MVH
Hannes
| Träning | 30 mar, 18:00 |
| Träning | 2 apr, 16:45 |
| Nyköping Basket Cup | 3 apr |
| Nyköping Basket Cup | 3 apr, 14:00 |
| Dolphins 1 (hemma) | 3 apr, 15:00 |
I VOLUNTEER AS A TRIBUTE
RapporteraRapportera
Lol
RapporteraRapportera
Jag kan hjälpa till med kiosken den 8/2
RapporteraRapportera
Jag kan va där från typ 3 till 4
RapporteraRapportera
Jag och Wilma kan stå 2-3
RapporteraRapportera
Jag borde kunna runt 3 till 4
RapporteraRapportera
Jag kan va med o hjälpa till ^^
RapporteraRapportera
Jana kan också vara med säg ba till vilken tid det behövs
RapporteraRapportera