Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nyhammars IF Seniorer Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nyhammars IF Seniorer Herrar.
Seniorer Herrar
Följ oss för uppdateringar
NIF - Ulfshyttans IF 1 - 0 (0 - 0)
För andra matchen i rad spelade NIF en seriefinal mot ett lag som, precis som NIF, hade pull pott innan matchstart.
Den här gången var det Ulfshyttans IF som besökte Åvallen. Och i likhet med Torsång i det föregående toppmötet fick gästerna åka hem utan poäng.
Matchen hade en lustig karaktär, då lagen genom hela matchen fram till sista 20 minuterna, hade ett växelvis övertag. Lagen hade taktpinnen i fem- minutersperioder och så pendlade det fram och tillbaka mest hela tiden.
NIF började bäst och skapade ett par bra lägen tidigt. UIF tog sedan över och hade ett ribbskott bland annat, plus några bollar som strök tätt utanför.
Hemmalaget spelade sig fram till fina lägen med att sätta in bra passningar efter marken. Dock räddade bortakeepern på ett bra sätt flera gånger.
Ulfshyttan hittade sitt övertag i NIF:s straffområde med höga bollar och duktiga huvudspelare som sånär hittade rätt på nickar. Räddningar av Strömsund i målet och en portion tur höll bollen borta från påhälsning i NIF:s målbur.
Förutom ribbskottet hade Ulfshyttan en boll i mål som orsakade jubel i bortalaget. Ett skott från långt håll styrdes stolpe in. I en svårbedömd situation bedömde dock den assisterande domaren att spelaren som styrde bollen stod offside.
Den andra assisterande domaren fick också dömma bort ett "mål" för offside i den andra halvleken. Även vid detta tillfälle trodde UIF att man hade gjort mål, men bedömningen var att läget som föregick skottet var offside.
Efter halvtidsställningen 0 - 0 tog NIF ledningen i den 64:e minuten. Magnus Andersson fick lägga en frispark på ett avstånd som kändes lite väl långt för att vara het målchans.
Men Magnus drog iväg ett skott som målvakten, till synes, bedömde som ofarligt. Men en bit från målet störtdök bollen ner under ribban och matchens enda mål var ett faktum.
Inte långt efter ledningsmålet drog Johan Gunderson på sig sitt andra gula kort och fick kliva av planen.
Naturligtvis satte Ulfshyttan in en kvitteringsjakt sista 20 och det var nära att resultera några gånger, men ett heroiskt kämpande NIF stod emot och vann.
Därmed leder nu Nyhammar serien med tre poängs marginal ner till de lag man besegrat i de två senaste matcherna.
Ska man lyfta fram något specifikt i NIF:s spel som gladde extra får det bli att ytterbackarna spelar med väldigt stor kyla och gör många bra bedömningar, vilket också får avspegla sig i bäverutdelningen:
FEM BÄVRAR: Robert Andersson - Jobbade med både kyla och precision. Bra avvägningar på att gå framåt eller stå kvar. Bra variation mellan korta och långa uppspel, bra adress även på längre bollar.
FYRA BÄVRAR: Tobias Hirsch - Agerar på samma sätt som Robert och kan få ett ganska identiskt omdöme.
TRE BÄVRAR: Magnus Andersson - Får ett bra betyg mest för att vara matchvinnare för andra gången i rad och denna gång med en läcker frispark. Hade även några fina framspelningar och några lyckade raider.
TVÅ BÄVRAR: Christoffer Dahlin - Jobbig för motståndarbackarna och tacksam att sätta upp längre bollar på för lagkamraterna. Hade några bra lägen som inte resulterade.
EN BÄVER: Lasse Strömsund - Hade det rätta flytet några gånger. Men hållen nolla i seriefinal är hållen nolla i seriefinal.
Laget:
Lasse
Hirsch
Johan (utvisad 73)
Emil
Robert
Jocke
Jesper
Mörth
Amadeus (ut 73)
Magnus
Dahlin
Inbytt: Fredrik A (in 73)
//POM (som tappade bort minnesanteckningarna, så något smärre faktafel kan förekomma)
| Smedjebackens FK (borta) | 6 jun, 15:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Östansbo IS U (hemma) | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 10 jun, 18:30 |
| Krylbo IF (hemma) | 11 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera