Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nyhammars IF Seniorer Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nyhammars IF Seniorer Herrar.
Seniorer Herrar
Följ oss för uppdateringar
NIF - Torsång 2 -1 (1 - 0)
NIF gästades i den fjärde omgången av Torsång. Gemensamt för båda lagen var att man innan match inkasserat maximala nio poäng.
Det lag som drog det längsta strået och fortfarande har full pott i poängskörden blev NIF. Segersiffrorna blev 2 - 1.
Matchen inleddes med något som kan kallas ställningskrig i en knapp halvtimme, där inga chanser skapades från något håll, men där NIF hade ett visst övertag.
Den första farligheten var ett ribbskott i NIF:s målställning (28 min). Det var Robert Andersson som var nära att noteras för ett självmål.
När det gällde att skapa chanser försökte Torsång envist lägga ljupledsbollar på löpvilliga forwards/mittfältare, spelare som dock lika envist löpte rakt in i NIF:s försvarsspelare med frisparkar som följd.
Bortalaget fick aldrig igång ett fungerande anfallsspel och föll en hel del på eget grepp med sitt dåliga humör och dåliga fokus, där man spelade mer på kropp än på boll.
Som en direkt konsekvens av sitt uppträdande decimerades också Torsång till tio spelare i den 40:e minuten, då lagkaptenen Marcus Theander drog på sig sitt andra gula kort.
Innan utvisningen hade NIF hunnit ta ledningen med 1 - 0. Christoffer Dahlin löpte sig fri på en ljupledsboll och nätade med ett behärskat placeringsskott i den 30:e minuten.
NIF hade inför den andra halvleken alltså skaffat sig perfekt utgångsläge: ledning med 1 - 0 och en man mer på planen!
Men detta till trots fick matchen en scenförändring. Det tycktes som om bortalaget hade greppat sitt problem och rättat till det med ett bra halvtidssnack i omklädningsrummet.
Torsång kom ut starkt direkt i den andra halvleken och tog över tillställningen. Till bortalagets gagn märktes också en påtaglig attitydförsämring hos NIF-spelarna.
Torsång kvitterade tidigt i andra halvlek och hittade/fick ytor där man kom i numerära överlägen trots att man var en spelare kort.
Det hela fick ändå en lycklig upplösning för NIF. Hemmalaget kom tillbaka och höjde spelkvalitén ett par snäpp. Sista 20 minuterna svängde pendeln över till NIF:s fördel igen och det var ett till stora delar tröttkört Torsång som fick bita i det sura äpplet.
I den 78:e minuten jobbade Jesper Gunderson åt sig bollen högt upp i planen och levererade in den till Magnus Andersson som i central position sköt ett snyggt vänsterskott utom räckhåll för bortakeepern.
Sedan blev det en tämligen bekväm resa till de tre poängen även om Jens Friberg ökade spänningen genom att bli utvisad i slutskedet (två gula).
Sammantaget en stabil insats i ett toppmöte som inte erbjöd någon toppfotboll. Men alla segrar vinns inte på ett alltigenom snyggt sätt och detta var en sådan match.
Lite av hemligheten bakom segern var också att NIF hanterade en bitvis hätsk stämning i matchen på ett betydligt mer kontrollerat sätt än motståndaren.
NIF - Torsång 2 - 1 (1 - 0)
1 - 0 (30) C Dahlin
1 - 1 (49) Adam Johansson
2 - 1 (79) M Andersson
Laget:
Lasse
Hirsch
Emil
Johan
Robert
Amadeus (ut 35)
Mörth
Stefan N
Jesper
Dahlin
Magnus
Avbytare som spelade: Fredrik A (in 35, ut 65), Jens (in 65, utvisad 88)
Det var väldigt små gradskillnader mellan spelarna, men bävrar enl nedan:
FEM BÄVRAR: Johan Gunderson - Bra kyla och läser spelet rätt, resolut mittback.
FYRA BÄVRAR: Alexander Mörth - Gnuggar på bra på mittfältet och kliver fram och ser till att NIF spelmässigt vänder tillbaka matchen sista 25.
TRE BÄVRAR: Emil Persson - Det må vara på gränsen till feltajmat ibland, men Emil får någon kroppsdel på bollen ofta och stoppar mycket därmed.
TVÅ BÄVRAR: Magnus Andersson - Löpte och jobbade förtjänstfullt och avgjorde matchen.
EN BÄVER: Tobias Hirsch - Vänsterback med bra konroll på händelserna, löser många uppgifter enkelt.
//Hemsidans utsände.
| Smedjebackens FK (borta) | 6 jun, 15:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Östansbo IS U (hemma) | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 10 jun, 18:30 |
| Krylbo IF (hemma) | 11 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera