Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nyhammars IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nyhammars IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Smedjebackens FK - NIF 0 - 4 (0 - 2)
NIF tog en säker och rättvis seger mot SFK på Herosvallen när man vann med 4 - 0. Segern grundlades tidigt med ett drömmål av Christoffer Dahlin i den tredje minuten.
Magnus Andersson lade ner en boll snett bakåt som Dahlin tryckte till från c:a 20 meter hårt och precist i det bortre krysset ståendes lite till höger om målet. Den tog möjligen både i ribban och stolpen uppe i krysset så det var snyggt värre.
NIF hade ett klart kommando inledningsvis och radade upp chanser. Dahlin hade ett skott i stolpen. Magnus A och Mats Haag hade varsitt avslut tätt utanför och SFK hade ingenting.
SFK överbelastade sina egna försvarsytor och hade svårt att avgöra vem av alla spelare som skulle ta bollen och så tog ingen bollen. Ungefär så såg det ut i SFK:s försvar under hela den första halvleken.
SFK-spelarna stod för en del individuella misstag också.
På ett sådant utökade NIF ledningen till 2 - 0. En hemmaback tog i ensamt majestät mot en bakåtpassning, halkade, ställde sig på knä och Magnus Andersson kunde springa fram och ta bollen och löpa i friläge mot mål och där var han säker i avslutningen. Detta skedde i 39:e minuten och var snöpligt för hemmalaget, men icke desto mindre rättvist.
Efter halvtidsvilan hade SFK sin bästa period i matchen i 25 minuter. Man hade ett spelmässigt övertag, men man gjorde aldrig det reduceringsmål som skulle gett matchen nerv. Och man var heller aldrig nära, övertaget till trots.
NIF hade ett mycket taggat och stabilt lag där backlinjen effektivt stoppade alla anfall innan farliga målchanser uppstod.
NIF avslutade halvleken starkt och fixade en storseger genom två mål till (Alexander på hörna och Östling på långskott).
Delar man in manskapen i lagdelar kan man säga att mittfältskampen var jämn, men NIF hade ett överlägset försvar och ett lika överlägset anfall.
Alla spelare i NIF gjorde en riktigt bra fotbollsmatch, där man vågade kliva fram mer från alla positioner än vad som ofta varit fallet.
Bävrar i jämnt NIF:
Fem bävrar: C Dahlin - Det snygga målet var värt fem bävrar som isolerad händelse. Men Dahlin gjorde 90 starka minuter. Bra löpvillighet och förmåga att ensam sysselsätta 2 - 3 man med småfult spel på rätt sida om gränsen.
Fyra bävrar: Alexander L - Bildade stabilt mittlås med Jesper och stabil backlinje med Robert/Marcus J som ytterbackar. Bra lösningar i alla situationer och ett mål som dödade matchen.
Tre bävrar: Magnus A - Ett mål och inblandning i ett par till. Sökte och hittade boll, hjälpte till med löpningar som stoppade upp SFK-spelet.
Två bävrar: Jesper - Har inte spelat många a-lagsmatcher som mittback, men hittade direkt ett bra samarbete med Alexander.
En bäver: Klas - Bra som yttermittfältare både offensivt och defensivt. Räddningen på SFK:s enda riktigt heta målchans i första var riktigt högklassig. Klas lyckades läsa ett farligt skott mot krysset och backa och hoppa samtidigt för att nicka undan bollen nära mållinjen. En viktig räddning när det stod 1 - 0 som inte såg möjlig ut att göra.
SFK - NIF 0 - 4 (0 - 2)
0 - 1 (3) C Dahlin
0 - 2 (39) Magnus A
0 - 3 (77) Alexander L
0 - 4 (84) M Östling
NIF:s lag :
Svalland
Marcus J
Jesper
Alexander
Robert
Klas
Haag
Östling
Jonathan N (ut 70)
Magnus
Dahlin
Avbytare med speltid: Jocke (in 70)
/POM
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera