Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nyhammars IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nyhammars IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Nyhammars IF - Falu FK U 1 - 3 (0 - 2)
En jämn första halvlek och en andra halvlek som NIF så smått dominerade. Så kan man sammanfatta hemmamatchen mot Falu FK U. Ska man sammanfatta den målmässigt blev det däremot 1 - 3 och det var mao missvisande.
Den första halvleken var jämn och båda lagen spelade en ganska trivsam fotboll där man försökte komma fram med passningar.
Inget av lagen lyckades dock fullt ut med sina goda intentioner.
Det blev mest skott utifrån som målvakterna behövde hantera.
Det blev dock tre målchanser i halvleken. Två av dem hade bortalaget och båda resulterade i mål.
Ledningsmålet fick dessutom gästerna hjälp med. Det började med en tveksamhet i ett brytningsläge där gästerna fick bollen billigt och kunde lägga in den i NIF:s straffområde. Och där mötte en NIF-back upp med en snedträff av boll så att den hamnade i det egna målet. Snöpligt mål.
Ett bra tillfälle till kvittering hade Fredrik Andersson när han nickade i bra läge, men målvakten kom åt bollen med en bra räddning.
Mot slutet av halvleken utökade istället Falun sin ledning. Ett långt inkast direkt in i straffområdet gav en alltför ouppvaktad Gustaf Saxvall chansen att nicka och ta vara på returen från Strömsund, även det på nick.
NIF gav sig dock möjlighet att komma in i matchen igen i andra halvlek genom att ta kommandot rent spelmässigt och även chansmässigt. De tre spelare som hade mest offensiva roller i andra, Fredrik A, Magnus A & Anders M, skapade många farligheter och det var nära mål vid många tillfällen.
Allra närmast var det efter ett av många bra anfall när Anders Magnusson sattes upp i gyllene skottläge. Skottet var bra, men målvakten lyckades rädda bollen, som kom att ligga fri nära målet. Magnus Andersson var först framme och slog in den i det tillspillogivna målet.
Dock - en av de ständigt ivrigt offsideavvinkande assisterande domarna höjde sin vana trogen flaggan. Till domarens försvar ska sägas att domslutet var korrekt. Just denna gång.
Halvvägs in i den andra akten slog istället gästerna till med ett lika ologiskt som vackert mål, när Mohammed Meftah dundrade in en projektil från drygt tjugo meters avstånd, via ribban i mål.
NIF:s fina spel kom inte av sig, men mer än en reducering till 1 - 3 blev det inte. Magnus Andersson gjorde målet när det återstod en kvart.
Just Magnus Andersson är den ende spelaren i NIF som hamnat i målprotokollet hittills denna säsong. Magnus var också bäst i NIF i denna match. Efter en tämligen anonym första halvlek klev Manne in mer centralt i planen och hittade både rätt positioner och ytor. Ett mål blev det till slut, men det fanns bud på fler.
Bland övriga spelare gör egentligen alla godkänt ifrån sig. Det man saknar lite är att fler tar sig ur "säkerhetszonen" och vågar kliva fram lite mer i offensiven för att skapa bättre tryck i sista tredjedelen och även för att ge fler alternativ och att laget därmed inte blir så lättläst.
NIF - Falu FK U 1 - 3 (0 - 2)
0 - 1 (33) Självmål (misstag ledde till inlägg som ledde till snedspark/självmål)
0 - 2 (42) Gustaf Saxvall (Långt "kalmarinkast", nick, räddning, returnick, mål)
0 - 3 (68) Mohammed Meftah (Plötsligt halvvolleyläge från drygt 20 m, ribba in)
1 - 3 (75) Magnus A (Typiskt mål för MA, tar emot pass från Fredrik framför rak backlinje, rycker förbi densamma och skjuter lågt och hårt utom mv:s räckhåll)
Rött kort (90 + 1) Mikael Hysing, Falu FK (två gula)
Laget:
Strömsund
Jesper
Mörth
Alex L (ut 90)
Angelin (ut 81)
Magnus
Robert (ut 53)
Johan G
Haag (ut 30)
Fredrik
Jocke (ut 71)
Avbytare:
Anders M (in 30)
Östling (in 53)
Clas (in 71)
Emil (in 81)
Hirsch (in 90)
/ POM
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera