Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nybro IF Konståkning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nybro IF Konståkning.
Konståkning
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar,
Jag hoppas att ni och era barn har haft en fin säsong och uppskattat den glädje, gemenskap och utveckling som konståkningen ger.
Jag skriver till er i ett allvarligt ärende. Vi är i ett läge där vår lilla konståkningsförening står inför stora utmaningar. Under det gångna året har vi varit tre föräldrar som har hållit igång föreningen – med träningar, administration, ekonomi och allt runt omkring. Nu har två av oss meddelat att de inte har möjlighet att fortsätta.
Jag har försökt hålla ihop det som återstår, men efter en mycket intensiv vår har det blivit tydligt att jag inte heller kan fortsätta. Situationen har blivit ohållbar.
Det innebär att det just nu inte finns någon som kan ta ansvar för att verksamheten fortsätter. Det känns både tungt och sorgligt att behöva säga det, men utan fler engagerade föräldrar som är beredda att ta över och hjälpas åt, kommer vi inte kunna driva konståkningen vidare. Det handlar inte om att några få ska göra allt – utan att fler behöver bidra, så att det blir hållbart för alla.
Därför kallar jag nu till ett föräldramöte, där vi öppet och ärligt behöver prata om situationen och hur vi ska göra framåt.
📅 Datum: Söndag 1 juni
🕒 Tid: 17:00 - 18:00
📍 Plats: Victoriavallens föreningslokal. Ingång på sidan (fotbollens omklädningsrum).
Vi behöver ta beslut om hur föreningen ska kunna fortsätta – eller om vi tvingas avsluta verksamheten.
Jag vet att många har fullt upp. Men jag vädjar till er – kom på mötet, lyssna, ställ frågor och fundera på om ni kan hjälpa till, även i liten skala. Det här handlar om våra barns möjlighet att fortsätta med en sport de älskar.
Nedan har jag listat olika ansvarsområden att fundera kring.
Tack för att ni tar er tid att läsa och komma.
Vänliga hälsningar,
Julia Rothardt
Lagledare, Nybro IF Konståkning
Ledamot, Nybro IF Huvudstyrelse
0723-180 360
Julia.Rothardt@gmail.com
Nybro IF Konståkning - möjliga ansvarsområden
- Ansvar för mejlen och kontakt med vårdnadshavare.
- Ansvar för istider, kontakt med kommunen och Nybro Vikings. Lägga till eller ta bort tider på Laget. Avbokningar av tider för att inte behöva betala hyra. Evt byte med Vikings vid uppvisningar.
- Ansvar för inköp av priser och kläder från angivna företag.
- Ekonomiansvar
Stämma av med Patrik för att ha koll på ekonomi.
Koll på budgeten
Medlemsavgifter - Antalet medlemmar
Skicka in om arvode till tränarna.
Ta emot och skicka kvitto för utbetalning vid egna utlägg.
- Hålla informationen på föreningens kommunsida https://ibgo.nybro.se och på Laget.se uppdaterade. Ex kontaktuppgifter, senaste uppdatering av stadgarna, årsmötesprotokoll, styrelsemedlemmar etc.
- Planera avslutning/uppvisning/föräldramöte
- Kontakt med Svenska Konståkningsförbundet - regelbundna digitala möten och koll på att vi har och följer alla riktlinjer. Säkerställa att vi får in alla underlag för att kunna ansöka om förnyad föreningslicens.
- Vara på plats som ansvarig vuxen/ledare under träningar för att kunna ge stöd och hjälp.
- Ansvar för säkerhet, uppdatera krisplan och se till/påminn så att alla berörda läser den.
- Planera in för HLR
- Sammanställa rutinbeskrivning över vad som behöver uppnås för att få åka utan hjälm.
- Sekreterare
Kalla till möte
Ta in redogörelser från alla om hur det går för att sammanställa och rapportera vidare till huvudstyrelsen.
Se till att alla ledare visat upp utdrag ur belastningsregistret, årligen.
Skriva verksamhetsberättelse
- Uppdatera infon om ordning- och förhållningsregler och få ut infon till åkare och vårdnadshavare.
- Rensa förrådet och slänga alla gamla papper etc
- Få in fler tränare
- Slipning av konståkningsskridskor
- Tillsammans se till att hålla en lagom nivå och vara rädda om varandra.
Inga kommande aktiviteter
Vi syns på söndag :)
RapporteraRapportera
Valle och jag kommer// Therés
RapporteraRapportera
Jag är bortrest och tyvärr är jag inte närvarande då.
RapporteraRapportera
Vad glad jag blir över att flera kommer i morgon!
RapporteraVi ses vid 17:00. :)
Och är det någon som vill hjälpa till men inte kan komma i morgon så får ni gärna skriva till mig. :)
Rapportera
Jag kommer också!
RapporteraRapportera
Vi kommer med👌
RapporteraRapportera
Jag kommer 😇
RapporteraRapportera