Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nossebro IF Herr A/U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nossebro IF Herr A/U.
Herr A/U
Följ oss för uppdateringar
Idag gör vi en helt igenom bra match taktiskt. Vi ligger lågt i vårt försvarsspel och ställer om snabbt. Vi visste att Borås AIK vill och kommer att föra spelet. De är duktiga tekniskt med fin fotboll genom laget. Vi själva var inför matchen lite osäkra och ängsliga eftersom vi förlorat de senaste matcherna. Och det var verkligen en skön och välbehövlig vinst idag.
Våra två forwards, Joel och Richard arbetade på stora ytor både offensivt och defensivt. När övriga laget får den hjälpen ifrån forward så blir det enklare att arbeta med försvarsspelet. Borås lämnade många stora ytor bakom och framför sig under långa delar av matchen. Hade vi utnyttjat detta till fullo så kunde vi gjort betydlgt fler mål idag än vi gjorde. Borås hade visserligen fler chanser och bland annat ett ribbskott i slutet på matchen, men idag har vi den lilla turen som behövs för att vinna en tät match.
Väldigt bra arbetat av hela laget idag. Alla klev av det fina liret och började arbeta hårt för tre poäng. Om vi kan arbeta på detta sätt framöver och samtidigt få igång vårt passningspel så kan det bli riktigt roligt. Nu väntar en helg med lite återhämtning för att sedan på måndag kliva in i matchspel igen (U-laget mot ENVFF borta). För A-lagets del så väntar Säven/Hol hemma på Brovallen på torsdag.
Målen idag:
Richard Gunnarsson
Victor Almqvist
Joel Johansson
//PW
| Nossebro IF (hemma) | 3 jan, 14:15 |
| Träning | 10 jan, 09:30 |
| Träning | 12 jan, 17:30 |
| Träning | 14 jan, 19:00 |
| Träning | 17 jan, 09:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera