Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KFUM Basket Skellefteå Norrhammar Mix Åk 1-4
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KFUM Basket Skellefteå Norrhammar Mix Åk 1-4.
Norrhammar Mix Åk 1-4
Följ oss för uppdateringar
Hej spelare och föräldrar!
Vi börjar med ros!
Riktigt kul att se våra lirare i helgens EBC! De spelade mycket fint lagspel där andra ledare berömde vårt fina passningsspel.
Vi kunde dessutom knipa segrarna i båda skottävlingarna, både för åk 1-2 och 3-4! Starkt jobbat!
Nu till ris…..
Efter dagens träning kände våra duktiga ledare frustration över att laget inte alls lyssnade och gjorde det de skulle, utan sprang istället runt och förstörde.
Som någon som jobbat som basketledare på alla nivåer under väldigt lång tid, känner jag igen frustrationen man kan känna när gruppen inte alls gör det man ber om. När man är många krävs det att man försöker fokusera för att det ska fungera.
Jag vill därför att ni pratar med era barn om detta så att inte nästa vecka ser likadan ut.
Tänk nu snälla inte, aldrig skulle väl mitt barn, för då kommer det sannolikt se likadant ut nästa vecka.
Blir det inte ändring kommer jag att kontakta föräldrar till de som inte sköter sig.
Vi har verkligen ett duktigt basketgäng med duktiga ledare och vill att alla ska tycka att det är roligt och vilja fortsätta!
Mvh
Peter
Inga kommande aktiviteter
Bra att vi får veta. Kanske kan vi föräldrar turas om att vara med på träningen och hjälpa till om det behövs. Jag skulle gärna vilja veta om mitt barn stökar runt så tveka inte att höra av er direkt om ni tror att det hjälper.
RapporteraRapportera
Tack för info, vi tar ett snack och instämmer med Karin - tveka inte att höra av er.
RapporteraRapportera
Jag hämtade en upprörd tjej idag som tänker sluta basket om det fortsätter att slamsas i den utsträckning det gör. Supertråkigt att höra! Nästa vecka hade hon förstått att det är avslutning och då tänker jag att vi föräldrar behöver ta vårt ansvar och vara med så att det kan få bli ett positivt avslut på säsongen. Jag kommer vara där då och hoppas på att se flera föräldrar där!
RapporteraRapportera
Hej Johanna! Vad bra att du hör av dig. Min dotter Iris som är en av tränarna var efter helgen väldigt nöjd med hur spelarna hade varit under den roliga Umeåresan, men hon kom hem frustrerad igår efter gårdagens träning och berättade att spelarna hade varit riktigt slamsiga. Tråkigt. Ja, det vore trevligt med ett bra avslut på basketsäsongen, så det är uppskattat att du kan vara där på onsdag! 👍
RapporteraRapportera
Hej! Vi är förkylda och kommer inte på morgondagens träning av den anledningen. Stort tack för den här säsongen, ni gör ett strålande arbete!
RapporteraRapportera
Hej alla,
RapporteraHar idag varit och kollat på träningen. Det är mycket energi hos barnen vilket är bra, men samtidigt ser jag att det blir ganska krävande för ledarna. (Vet av egen erfarenhet som ledare). Tänker att vi föräldrar gärna får prata med våra barn om att lyssna på ledarna och att berätta att det är de som bestämmer denna timme. Till det tänker jag också att ledarna gärna får vara tydliga med barnen och skapa några regler som alltid gäller. Tex att man samlas i en ring, håller i bollar och är tyst och lyssnar. Detta gör man varje gång ledarna blåser en kort signal i en visselpipa. Detta tränar man på varje gång och man lägger en del tid att inte tillåta annat beteende. Sen när det inte är ”samling” så tillåter man mer energi och lek. Mina tankar. Allt gott! /Daniel
Rapportera