Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norbergs AIF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norbergs AIF A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Ja det känns riktigt skönt att skriva det, NAIF tog på söndagen sin andra seger för säsongen när Värhulta kom på besök till Malmheden. Slutresultatet skrevs till 2-1 och därmed var det första segern för A-laget på den nya konstgräsplanen.
Det var dags för en riktig invigning av vår nya plan på söndagen, även om vi som bekant redan fått spela på den i några veckor. Dagen fylldes med matcher, först för våra olika ungdomslag för att sedan avslutas med a-lagsmatch kl 15.00.
Det är lite svårt att avgöra när man själv spelar och är så inne i matchen, men det kändes verkligen som att vi gjorde en av våra bästa halvlekar för säsongen idag i första halvlek. Alla var "där" och ville delta i spelet, vi vann kamperna och hade ganska bra balans imellan tålamodet i spelet och de snabba spelvändningarna. 1-0 kom efter ett väldigt fint anfall som börjar ända bakifrån, Albin Westring hittar ytan bakom Värhultas innermittfält och serverar bollen fram till William Larsson i bra fart som i sin tur lägger över bollen till Robin Karlsson som sätter dit den med ett distinkt avslut. Vi går till pausvila med den ledningen som mycket väl kunde ha varit större.
Inledningen av andra halvlek kunde blivit en riktig kalldusch när en av Värhultas spelare blir helt fri mot Ted Kempe i mål, men efter ett fantastiskt hemjobb från Erik Ladman blir det ingen kvittering och Ted lyckas lägga vantarna på bollen. Väckarklocka för oss i laget, även om vi inte gör en lika bra halvlek rent spelmässigt så skapar vi mängder av målchanser. Det efter flera genomspel på våra kanter och en duktig William Larsson på topp som fick springa mycket idag. 2-0 kommer tillslut eftet att Owe Löwdahl når högst och nickar in bollen i mål efter en frispark precis utanför straffområdet slagen av Rickard Molnar. Vi har efter det flera fina lägen att punktera matchen med ett mål till men det ville sig inte riktigt i avsluten, bland annat missades en straff. Värhulta sticker upp emellanåt med fina anfall och är riktigt nära ett flertal gånger framför Ted i målet som håller emot bra och har både stolpen och Gud med sig vid ett tillfälle. Värhulta får dock in en reducering tillslut med 1 minut kvar av matchen men det hinner inte bli något mer läge efter det utan NAIF håller undan och vinner rättvist.
Idag var det väldigt kul att spela! Vi har haft ett bra snack i laget i veckan där vi sagt att det är dags att vi stäppar upp och börja göra det här bättre än vi gjort i inledningen av säsongen. Vi är ett lag som är beroende av att alla gör jobbet och att alla vill vara med och bidra varje match om vi ska ta fler poäng än vi gjort hittills. Beröm till hela laget och extra kul att se Niklas Löwdahl- Eklind göra comeback på mittbacken och bidra med sitt lugn och rutin. Nu återstår tre matcher av vårsäsongen och nu gäller det att inte bli självgoda utan lägga ner samma jobb nästa match mot Valskog på torsdag så ska vi ta fler poäng med oss till höstsäsongen!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera