Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norbergs AIF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norbergs AIF A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Det var dags för hemmapremiär för A-laget på den nya konstgräsplanen när nykomlingen FC Västerås kom på besök. Det bjöds på fint väder och jag tror alla tyckte att det väldigt skönt att få vara tillbaka på Malmheden igen.
När matchen blåstes igång var vi tyvärr inte där av någon anledning, FC Västerås tog kommandot över matchen direkt och vi såg mest paralyserade ut. Vi ger dom ett försprång på både 0-1 och 0-2 inom de första tjugo minuterna och spelet fungerar inte alls, vi är väldigt osäkra och sätter varandra i svåra situationer medans FC Västerås sätter hög och aggressiv press på oss. Det skulle dock komma en reducering efter ca 35 minuter när Mikael Widén kommer fram på sin högerkant och skickar in ett inlägg som hittar William Larssons huvud och det var 1-2. Det känns som de släpper litegrann då och vi skapar ytterligare ett par, tre chanser innan halvtid men utan utdelning.
Vi har ett bra snack i halvtid och kommer ut och spelar riktigt bra i inledningen, vi vinner boll och sätter bättre samlad press och har några snabba spelvändningar. Att spelet klaffar helt hundra är att överdriva men det saknades verkligen inte chanser att kvittera i andra halvlek. FC Västerås backar hem mer och mer ju längre halvleken går och lyckas ofta få stopp på oss i sista tredjedelen, de bryr sig inte om att anfalla längre utan skickar undan bollen på ensam anfallare och vi får börja om. Vi pressar på ganska bra i slutet och har några lägen men tyvärr blir det ingen utdelning utan FC Västerås håller undan och vinner med 1-2 och tar sin första seger i årets division 6.
Vi är värda poäng den här matchen, men med det sagt är det absolut inte synd om oss. Vi tar för dåligt ansvar och hjälper varandra alldeles för dåligt, vi ger bort den här matchen när vi kommer ut och spelar som vi gör i första halvlek. I uppspelsfasen går vi oftast på första och spelar upp bollen direkt på någon med få alternativ och vi blir av med den och Västerås kan ställa om på oss massor av gånger i första halvlek. Vi lär få igång bättre rörelse och flytta bollen mer från sida till sida så motståndarna får röra sig lite och då kommer luckorna tillslut. Sen absolut viktigaste är att vi måste upp med kampen, vinster kommer inte av sig självt utan vi måste ha samma inställning som förra matchen mot Hed VARJE match. Jag är väldigt missnöjd med min egen insats igår och det vet jag att andra är också med sin egen, nu rannsakar vi oss själva och så städar vi bort matchen senare idag på träningen och tar nya tag mot Dingtuna på söndag. Det är långt kvar av säsongen och vi har många roliga matcher framför oss så upp med huvudet så gör vi det här bättre tillsammans!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera