Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nol IK P17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nol IK P17.
P17
Följ oss för uppdateringar
Hej alla, hoppas ni mår väl!
Det är dags för vår första seriematch då vi söndagen den 26 april kl.17.00 drabbar samman med Hermansby IF i en het batalj på bortaplan i Kärna. Vi kommer spela 5-manna vilket innebär en målvakt och fyra utespelare på plan, plus avbytare. Detta innebär att vi kommer kalla 9 st killar till matchen och att resterande killar är reserver som vi kontaktar vid behov. En separat kallelse kommer inom kort, där vidare information om tid och plats finns med, men vi samlas vid klubbhuset kl.15.30 söndagen den 26 april och åker sedan tillsammans till matchen. Vänligen svara på kallelsen så fort det går när ni får den, så att vi har tid att kontakta reserver vid behov.
Resterande seriematcher finns redan i kalendern här på Laget för den som vill notera dessa.
Laguttagningar
Eftersom vi för närvarande är fler killar i laget än vad vi kan ta ut till matchen så innebär det att alla inte kan spela alla matcher. Som vi informerat om tidigare så kommer uttagningar till varje match att baseras på träningsvilja där de killar som tränar mest kommer spela flest matcher(på varje träning noterar vi närvaro). Sen kommer vi SÅKLART att rotera så att alla får spela. Det kommer också finnas ett naturligt bortfall då alla inte kommer kunna vara med på alla matcher också, så det kommer att lösa sig.
Viktigt!
Ett krav för att spela matcher är också att medlemsavgiften till föreningen är betald samt att medgivande till registrering i FOGIS är inlämnad. Utan detta kan vi tyvärr inte kalla en spelare till match.
Lite ytterligare information?
Matchen mot Hermansby skulle först ha spelats lördagen den 25:e april, och det datumet ligger i kalendern här på Laget, men matchtiden blev flyttad på begäran av Hermansby. Detta medför att det ligger två aktiviteter i kalendern här på Laget, en den 25/4 och en den 26/4. Det är 26/4 kl.17.00 som gäller.
Slutligen påminner vi om det kommande föräldramötet den 23/4 kl.18.00 där det är obligatoriskt att en förälder per barn medverkar, ni skall alla ha fått en kallelse till detta, och det är många som ännu inte svarat på den. Samt Fotbollsskolan under vecka 25 där det fortfarande går att anmäla sig.
Som vanligt - en tumme upp i kommentarerna så att vi vet att informationen nått fram. Tack!
Allt gott,
/Ledarna
| Träning | 8 maj, 17:00 |
| Ytterby IS Röd (borta) | 9 maj, 13:00 |
| Träning | 12 maj, 17:30 |
| Träning | 15 maj, 17:00 |
| Nödinge SK Fotboll P17 Vit (hemma) | 16 maj, 16:00 |
| 30 apr | Premiär på naturgräs A-laget! |
| 30 apr | Bli stödmedlem i Nol IK |
| 29 apr | Fotbollsskolan 2026 sista dagen imorgon 30/4 |
| 16 apr | Fotbollsglädje på Nolängen! |
| 13 apr | Fotbollsskolan 2026 |
👌
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
Påminner alla som skall spela idag att det är krav på benskydd under match.
RapporteraRapportera