Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nipstadens BK Sollefteå
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nipstadens BK Sollefteå.
Nipstadens BK Sollefteå
Följ oss för uppdateringar
Säga vad man vill, seriespelet är boulens roligaste och mest värdefulla tävling för oss spelare, mycket folk och härlig stämning, men samtidigt en tydlig nervositetet som märks ganska tydlig. Vårt lag i öppen klass lyckades med att gå upp till div. 2 efter en dags spel i Östersund, personligen förstår jag inte hur man kan gå upp från div. 4 till div 2. måste prata med Jonas om detta. Men det stärker min tro på familjen Bodin som är i kanonform nu när mamma Maria kommit med i laget, jag har sagt det förut Maria kan bli hur bra som helst, de övriga Sam, Leo och pappa Jonas är det redan. Vi gratulerar ! Av uppenbar anledning var jag inte där så det blir lite kortfattat här.
Tävlingen jag själv medverkade i spelades i Skellefteå, vi var 6 lag som deltog, vilket innebar att vi spelade 10 matcher under 2 dagar. Efter första dagen hade vi 4 poäng tillsammans med 3 andra lag efter att vi spelat 6 matcher, söndagen skulle bli avgörande. Vi började bra med full pott i första matchen och 2 poäng, efter det blev det avgörande om första platsen och uppflyttning till div. 2.
Matchen vi hade kvar var Njurunda med idel ädel bouleadel, sex rutinerade herrar i sin bästa ålder. Vårt andra lag vann sin första match och det såg ljust ut, men tyvärr snubblade vi på målsnöret och förlorade resterande av matcherna efter otroligt jämna och välspelade matcher. Jag glömmer nog aldrig den trevliga killen Ove Olssons match mot oss, han spelade en boule man aldrig glömmer, han lyckades med allt. Ove är en härlig kille så det var bara att gratulera, ni känner väl igen mannen med hatten som är fullsmockad med pins.
Vi lyckades alltså inte den här gången, men vi kommer tillbaka. VI GRATULERAR NJURUNDA TILL SEGERN, DET VAR NI VÄRDA, du gör det bra Jan-Erik.
Ett jättestort tack till Guldstadens bouleklubb som gjorde en fantastiskt bra tävling som arrangör, alla dessa trevliga damer i kaffevagnen är värda en särskild hyllning, Rolf, generalen som håller i alla trådar och alltid är trevlig att prata med. Jag höll på att glömma domaren, men han är bland de bästa vi haft.
På bilden från vänster, Nipans veteraner: Erland Andersson, Ralph Andreasson, Ulla Sondell, Janne Bagge, Sune Lindberg och Berit Strandén.
Laget i öppen klass spelade, Maria Bodin, Jonas Bodin, Sam Bodin, Leo Bodin, Markus Håsteen och Fredrik Kristoffersson,
Jag har sagt det förut, det går bra för NIPAN.
Till alla utomstående, kom och spela för Nipan.
Bra spelat alla 👏👏👏?
RapporteraRapportera
Fint skrivet Janne och härligt kämpat av er alla uppe i Skellefteå. Vårat lag som styrde mot Östersund, för seriespel i öppen klass, hade bra feeling redan i bussen och den härliga känslan tog vi med oss ut på banorna på Lördagen. Vi trotsade vädret och spelade toppen-boule med bara 3 förluster av 12 matcher. Så roligt att vi kunde visa upp bra teamwork. Mycket trevlig stämning, god mat och bra ordnat av ÖBK.Tack laget och heja klacken Harriet och Lillan
RapporteraRapportera