Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nacka HI Simning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nacka HI Simning.
Simning
Följ oss för uppdateringar
Bättre sent än aldrig så här kommer en liten summering av årets sista tävling: Skuru Julsprint som hölls 7 december på hemmaplan! Stort tack till Skuru IK Simning för inbjudan.
Vi hade tre glada Nacka-simmare på plats som fick uppleva sin första inkluderande simtävling, där de representerade parasimningen. Det var trångt, varmt och mycket väntan men väldigt fin simning trots detta!
Ella och Johanna tävlade mot varandra i paraklassen där Ella simmade hem två guld och ett silver, och Johanna två silver och ett guld. Bra jobbat! Även vår tredje simmare gjorde fina lopp och trots för ung för att slåss om medalj simmade hon hem ett jättefint nytt personbästa på 50m ryggsim! Heja heja!
Nu är tävlingssäsongen slut för i år men håll utkik på Svensk Simidrotts hemsida för resultaten av senaste omgången av Hela Parasverige Simmar som avslutades i förra veckan.
Och med det sagt önskar vi nu er alla en skön ledighet tills vi ses igen!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera