Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Notvikens IK Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Notvikens IK Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
Även på tisdagskvällen spelas det seriefinal i Luleå. Tabellettan i div 4 Norra Norrbotten IFK Kalix kommer till Tunavallen med avspark kl.20.00.
Tag chansen och dyk upp. Det är sista hemmamatchen innan tabelltvåan NIK 2 avslutar med tre raka på bortaplan. Det skiljer tre poäng mellan lagen.
Att kalla det seriefinal är verkligen befogat. Kalix har gått fram som en ångvält med en rad stora segrar på slutet.
Vårmötet vann man med 1-0 hemma på Furuvallen (bilden). Det har bara blivit poängtapp i en match. Förlust 3-2 mot Pol/Svanstein i en av de tidiga omgångarna.
Notas har fått pussla lite grann och tillslut fått ihop en intressant startelva. Jacke J och Skogfält var avstängda i trean men får ej spela. Har man startat i div 3 (vilket man gjorde mot Skogså) måste man vara utanför startelvan eller stå över en match man varit kvalificerad att spela. Och det var man ju inte mot Morön då man var avstängda.
Notas trupp:
Morgan G
Lucas F - Anton A - Joel S - Soheyl M
A Jabr - Sven ES - Jesper J - J Sochor
D Engberg - Magnus J
Bänken:
Axel R - Fred E - Ove L - A Bylund
Jacob Engström, coach:
- Riktigt kul med seriefinal så här i slutskedet av säsongen. Det kommer bli en tuff match mot ett Kalix som likt oss är i väldigt bra form.
- Vi har varit starka på hemmaplan hela säsongen så det hade varit skönt om vi kan vinna den sista hemmamatchen för denna div 4-säsong.
- Kan vi komma upp i den nivå vi har haft de senaste matcherna så kommer vi bli farliga.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera