Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Notvikens IK Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Notvikens IK Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
Det blev ingen revansch mot Skellefteå FF. 0-1 i första halvlekens sista spark var mycket tungt. I andra kom 0-2 på en omställning med drygt tio minuter kvar när Notas var på gång.
Skellefteå började klart bäst första kvarten. Sedan växte Notas in i det och in mot paus fick man fler och längre sekvenser med boll. Det kändes därför oerhört tungt och onödigt då det efter miss i kommunikationen blev ett riktigt skitmål till 0-1.
NIK gav på inget sätt upp och även om det var svårt att skapa lägen började man skapa lite tryck mot bortamålet då SFF avgjorde med 0-2. Det på en effektiv och väl genomförd omställning.
Över de två matcherna på nio dagar kan vi konstatera att Skellefteå varit starkare och haft ett snabbare och effektivare passningsspel. Men skillnaden har inte varit så stor att det hade behövt bli 6-0 i poäng. Där ligger skulden en del i baklängesmål i dumma lägen.
Anton Bergh, tränare:
- Det känns såklart tungt då vi inte tycker att vi gör någon dålig match. Men vi har svårt att bryta igenom och skapa de riktiga farligheterna och 0-1 i det läget blir kostsamt.
Nästa div 2-match:
Hemma mot Bodens BK onsdag 7 juli kl.18.00.
Då är Robert Lidhammar avstängd efter tredje gula kortet ikväll.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera