Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Notvikens IK Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Notvikens IK Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
Nyss fyllda 17 år kommer Henrik Berlin tillbaka till moderklubben Notas. Det efter ett antal år i Luleå FC, Luleå SK och senast IFK Luleå.
-Jag hoppas på att Notas skall vara en bra träningsmiljö för mig att utvecklas i och jag hoppas även få spela matcher mot tuffare motstånd än vad jag tidigare mött i ungdomsfotbollen.
Henrik, uppvuxen på Hyvelgränd, började alltså sin karriär i Notas pojklag. Sedan blev det ett antal år i Luleå FC tillsammans med många av klasskompisarna på NLV. Först i eget lag, sedan i samarbete med LSK och de sista åren har det varit i IFK:s färger.
Några andra idrotter du sysslat med?
-Jag spelade innebandy i NIK i många år. Nu blir det en del padel och golf.
Var går du i skolan?
- Jag går NIU fotboll med ekonomisk inriktning.
Några roliga fotbollsminnen?
-2019 var ett roligt år med Gothia Cup och Elitlägret med Länslaget i Halmstad. Sedan var det kul med vinst med Luleå FC i Myckle Cup och Kurirenspelen.
Vad är du för typ av spelare?
-Jag spelar helst central mittfältare. Styrkor tycker jag är spelförståelse, passningspel och skottet. Bättre kan man såklart bli på allt men jag vill utveckla att utmana en mot en, tekniken och fysiken.
Någon särskild målsättning
-Jag vill bli så bra som möjligt.
Hemsidan hälsar Henke välkommen tillbaka till gulsvart.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera